Pirita planeerimiskomisjon ütles taas Merivälja Maximale "ei"

$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
Maxima soovib Meriväljale rajada kauplust 2012. aastal korraldatud arhitektuurikonkursilt välja valitud töö "Lumm" alusel. Autor/allikas: Pirita linnaosa planeerimiskomisjon

Pirita planeerimiskomisjon otsustas oma koosolekul üksmeelselt, et ei toeta Meriväljale Maxima kaupluse rajamist, sest komisjoni liikmete hinnangul selline detailplaneering sinna keskkonda ei sobi.

Pirita planeerimiskomisjoni esmaspäevaõhtusele koosolekule jõudis seitsmest liikmest kohale viis. Kui kaks nädalat tagasi toimuma pidanud koosolek jäi viimasel hetkel ära, sest Maxima esindaja ei saanud kohale minna, siis seekord olid esindatud nii projekteerija kui Maxima esindajad.

Pärast projektiga tutvumist otsustas planeerimiskomisjon üksmeelselt, et Maxima esitatud Merivälja tee 80, Puki tee 29 ja 31 kinnistute detailplaneering, mis näeb ette kaupluse rajamist eramajade kõrvale, ei sobi sinna keskkonda. Nõnda Maxima rajamise plaan komisjonis toetust ei leidnud.

Maxima soovis ligi 13 000-ruutmeetrisele ärimaale rajada kaks 11-meetrise kõrgusega hoonet, mil hoonealust pinda kokku 4110 ruutmeetrit. Kaupluse juurde oleks rajatud 99 parkimiskohta.

Maxima on soovinud rajada kauplust Merivälja eramute juurde juba kümme aastat. Sel suvel proovis kauplus uuesti kätt, ent kuna projekteerijal polnud uusi materjale ette näidata, otsustati septembris uuesti kokku tulla. Varasemalt oli Maximale antud ülesandeks senist projekti muuta. Projekt jäi aga endiseks, aluseks võeti juba 2012. aastal korraldatud arhitektuurivõistlusel valitud Joonas Sarapuu ja Arden Arrovali (K-Projekt) töö "Lumm".

Juba toona, mil arhitektuurikonkurss korraldati, paistis vastuseis kaupluse rajamisele välja: tavapäraselt korraldab arhitektuurikonkursse arhitektide liit, ent sel juhul keeldus liit konkurssi ise vedamast, mistõttu kutsuti kokku komisjon.

"Viis inimest, kes eile kohal olid, otsustasid, et ei toeta, sest see lahendus keskkonda ei sobi - see on suur ja mahukas, eramud on ikkagi kõrval. Mahuliselt on see keskkonda mittesobiv, selle otsusega läheme nüüd linnaosakogusse. Mis see otsustab, ei tea," kommenteeris Pirita planeerimiskomisjoni liige Lea Nilson.

Planeerimiskomisjoni ja linnaosakogu otsused on siiski vaid soovitusliku iseloomuga. Pirita linnaosavanem Alina Tubli (KE) võib Maxima rajamise otsustada ka ilma nõuannet kuulamata.

Kohalikud soovivad, kohalikud ei soovi

Peamine vaidluskoht detailplaneeringu sobivuse kõrval on siiani olnud kohalike arvamus. Inimesed, kelle eramajade õuele suurt kauplusehoonet rajada soovitakse, on mõistagi vastu. Maxima aga on väitnud, et ülejäänud elanikud on poest huvitatud.

Oma väidete tõestuseks on Maximal 2008. aastal läbi viidud telefoniküsitlus, selgitas Nilson. Selle käigus küsitleti 200 inimest, kellest 47 protsenti väidetavalt soovis kauplust.

Seevastu kohalikke hõlmav Facebooki grupp Padriku pered, kuhu kuulub 561 liiget, tegi hiljuti oma küsitluse sotsiaalmeedias. Nemad said vastuseks, et üksnes kümme protsenti elanikest toetab Maxima kaupluse rajamist Meriväljale.

Linnaosavanem Alina Tubli on väljendanud soovi korraldada kohalike seas hääletus, eelnevalt projekti põhjalikult tutvustades. Samuti on ta ERR-ile öelnud, et soovib elanike arvamuse väljaselgitamiseks teha Maximaga koostööd.

Toimetaja: Merilin Pärli

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: