USA energiaminister: Euroopa peab vähendama sõltuvust Vene gaasist

Gaasitorud.
Gaasitorud. Autor/allikas: Ints Kalnins/Reuters/Scanpix

USA energiaminister Rick Perry ütles teisipäeval, et Euroopa peab vähendama sõltuvust Vene gaasist ja oma energiaallikaid mitmekesistama.

"Energiaallikate mitmekesisus tagab julgeoleku, see on riikliku julgeoleku tagamiseks hädavajalik," ütles Perry Bukarestis toimuval Kolme Mere Initsiatiivi tippkohtumisel., märkides veel, et on murettekitav, kuidas Vene gaasi osakaal Euroopa turul on viimaste aastatega 30 protsendilt 40 protsendini kasvanud.

Perry sõnul on eriti suur oht Kesk- ja Ida-Euroopa riikide jaoks, kelle jaoks on Venemaa peamine gaasipakkuja. Alternatiividena tõi ta välja Tšehhis arendusjärgus oleva tuumajaamaprojekti ja Musta mere avamere gaasi- ja naftaprojektid.

USA minister oli Kolme Mere Initsiatiivi tippkohtumise üks võtmekõnelejaid. Kolme mere algatus on Aadria mere, Läänemere ja Musta mere vahel asuvate EL-i liikmesriikide koostööformaat, mille eesmärk on parandada Ida-Euroopas ühenduvust ja piirkonna suhteid EL-i ja USA-ga.

Euroopa Komisjoni president Jean-Claude Juncker, USA energeetikaminister Rick Perry, Saksa välisminister Heiko Maas, Horvaatia president Kolinda Grabar-Kitarović ja teised arutavad tippkohtumisel umbes 40 projekti, mille eesmärk on suurendada piirkondlikku sidusust transpordi, energeetika ja digivaldkonnas.

Formaadi liikmed on Austria, Bulgaaria, Eesti, Horvaatia, Leedu, Läti, Poola, Rumeenia, Slovakkia, Sloveenia, Tšehhi ja Ungari ning seni on korraldatud kaks tippkohtumist: 2016. aastal Horvaatias Dubrovnikus ja 2017. aastal Varssavis, kus osales ka USA president Donald Trump.

Toimetaja: Merili Nael

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: