Ravimitootjate liit keelaks kinkide ja meelelahutuse pakkumise arstidele ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Ravimitootmise labor
Ravimitootmise labor Autor/allikas: DI/SCANPIX

Ravimitootjate liit tegi ettepaneku keelata ravimeid tutvustavatel üritustel igasugune meelelahutus. Ühtlasi soovivad nad kaotada seadusest võimaluse teha arstidele kingitusi. Samas tõdeb liidu tegevjuht, et korruptsiooni selliste muudatustega lõpuni välja ei juuri.

Meelehea, mida ravimifirmad võivad tervishoiutöötajatele pakkuda, on juba praegu küllalt piiratud. Nii näiteks on ravimiseaduses koguni eraldi jagu pealkirjaga "Ravimi väljakirjutamise ja müügi mõjutamine kingitustega." Ja selle pealkirja all ütleb seadusepunkt, et kingitus ei tohi olla kallim kui 6 eurot ja 40 senti. Ravimitootjate liit aga ütleb, et nende eetikakoodeks ei luba juba ammu isegi nii väikseid kingitusi ja sestap võiks muudatuse teha ka seaduses.

"Kas patsiendina on meeldiv minna arstikabinetti, kus kabineti seinal ripub suurte ravimifirma logodega kalender või arst või õde kirjutab teile soovitusi märkmepaberile, kust ilutsevad samuti vastu ravimifirma logod? See ei ole lihtsalt ilus," ütles ravimitootjate liidu juht Riho Tapfer.

Ta lisas, et nendele ravimifirmadele, mis ravimitootjate liitu ei kuulu, tekitab praegune seadus ebaõiglase eelise. Niisuguste firmade käes on Tapferi hinnangul Eesti ravimiturust umbes kümme protsenti.

"Võtame selle kingituste lubamise sealt välja ja oleks meil need mängureeglid kõigile üheselt arusaadavad."

Teine punkt, mida ravimitootjate liit muuta palub, puudutab tervishoiutöötajatele pakutavat meelelahutust. Praegu ütleb seadus, et kui ravimi müügiloa hoidja korraldab ravimite väljakirjutamise õigust omavatele isikutele, proviisoritele ja farmatseutidele teadusliku ürituse, peab sealne võõrustamine, sealhulgas meelelahutus olema mõistlikul tasemel ja teisejärguline. Riho Tapferi sõnul võiks niisuguse meelelahutuse pakkumise üldse ära keelata.

"Esiteks selline tegevus ei ole lubatud eetikakoodeksi järgi ja teiseks, mis see lõppkokkuvõttes juurede annab? Jälle tekitab kahtlust, et mis need arstid või kus nad käivad ja mis peale konverentsi toimub."

Paar aastat tagasi hakkasid ravimitootjate liitu kuuluvad ettevõtted avalikult deklareerima ka seda, kui palju raha nad mõne tervishoiutöötaja või organisatsiooni peale on kulutanud. Summad on suured, ehk eesti tervishoiutöötajate konverentsidelkäimisi aga ka erialaorganisatsioone toetatakse kokku sadade tuhandete eurodega aastas. Samas deklareeritakse lõpuks ikkagi ainult seda, mida soovitakse. Nii näiteks kahtlustab politsei, et ravimikomisjoni liikmena sai Tartu Ülikooli kliinikumi arst Matti Maimets ligi 70 000 eurot altkäemaksu. Ja et üks altkäemaksu andjatest oli farmaatsiaettevõte Janssen. Ettevõtte kodulehel on aga kirjas, et Maimetsa peale on neil kulunud kõigest 920 eurot.

Riho Tapfer tõdeb, et korruptsiooni vastu pole lõpuni kasu ei eetikakoodeksist ega seadusest.

"Tõenäoliselt neid asju lõpuni ei saa mitte kunagi vältida. Meie ülesanne on luua sellisena, et see tõenäosus, et need olukorrad tekiks, oleks nii väiksed kui võimalik," nentis Tapfer.

Toimetaja: Mirjam Mäekivi

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: