Politsei kahtlustab HIV-i ravimite komisjoni liiget altkäemaksu võtmises ({{contentCtrl.commentsTotal}})

{{1537198320000 | amCalendar}}
Foto: Erakogu

Keskkriminaalpolitsei pidas kinni Infektsioonhaiguste Seltsi esimehe, Tartu Ülikooli Kliinikumi sisekliiniku nakkushaiguste osakonna juhataja ja ülikooli infektsioonhaiguste õppetooli juhataja, dotsent Matti Maimetsa. Teda kahtlustatakse sotsiaalministeeriumi HIV-i ravimite komisjoni liikmena korduvas altkäemaksu võtmises mitmetelt ravimfirmadelt.

Eelmisel aastal suurendas riik HIV-i ja AIDS-i ravimite eelarvet 10 miljonilt 15 miljonile eurole. Seda, millistelt firmadelt ja milliseid ravimeid riik selle raha eest ostab, otsustakse sotsiaalministeeriumi juures tegutsevas komisjonis, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Keskkriminaalpolitsei korruptsioonikuritegude büroo juht Mati Ombler ütles, et eelmisel nädalal pidasid korruptsioonikuiritegude büroo töötajad kinni antiretroviirusravimite hankimist koordineeriva komisjoni liikme, keda kahtlustatakse korduvas altkäemaksu võtmises.

"Kahtlustuse kohaselt heidetakse talle ette paari-kolme aasta jooksul altkäemaksu võtmist ravimitootajatelt, turustavatelt firmadelt ja selleks, et komisjoni poolt saaks eelistatud nende ettevõtete poolt turustatud ravimid," sõnas Ombler.

Küsimusele, kas kinnipeetu on Infektsioonhaiguste Seltsi esimees Matti Maimets, vastas ta jaatavalt.

Lõuna ringkonnaprokuratuuri juhtivprokurör Kairi Kaldoja sõnul hõlmab kahtlustus episoode, mis Maimets pani toime nii sotsiaalministeeriumi komisjoni liikmena kui ka ülikoolis vastava konsiiliumi liikmena.

"Aktuaalne kaamera" küsis, kas altkäemaksu võtmisega võib lisaks Maimetsale olla seotud ka mõni teine sotsiaalministeeriumi HIV-i ravimite komisjoni liige.

"Hetkel ma seda informatsiooni teile menetluse huvides avaldada ei saa," lausus Kaldoja.

Antiretroviirusravimid on maakeeli HI-viiruse ravimid. "Aktuaalsele kaamerale" teadaolevalt on altkäemaksu andjad Eesti Ravimitootjate Liidu liikmed ja üks kahtlustuse saanud ettevõtetest suurkontsern Johnson & Johnsoni farmaatsiaettevõtte Janssen siinne üksus. Seda kinnitas e-kirjas ka firma Baltikumi juht Aki Kasvi: "Kinnitame, et ametivõimud on pöördunud Janssen Eesti kontorisse seoses käimasoleva uurimisega. Teeme ametivõimudega igakülgset koostööd."

Viidates uurimisele, loobus ettevõte sisulistest kommentaaridest.

"Asjaga on seotud vähemalt kolm ravimifirmat. Millised need on, kas need on täpselt need, keda meie arvame, seda kõike selgitab kriminaalmenetlus," tõdes juhtivprokurör Kaldoja.

Mati Ombler märkis, et ravimitootjate liidu liikmetelt oodatakse selles menetluses eetikakoodeksile vastavat käitumist, ausat ettevõtlust ja sisulist koostööd politseiga.

"Aktuaalsele kaamerale" teadaolevalt ulatub altkäemaksu summa vähemalt 70 000 euroni. Uurimisasutused kinnitavad kümnetesse tuhandetesse ulatuvaid summasid.

"Ma tahaksin rõhutada seda, et altkäemaksu puhul summa ei mängi tegelikult mitte mingisugust rolli, kuivõrd see näitab vaid seda, millise hinnaga ametiisik end ära osta laseb," sõnas Kaldoja.

Maimets: asjade selline käik tuli suure üllatusena

Esmaspäeva õhtul saatis Matti Maimets "Aktuaalsele kaamerale" kommentaari, kus kinnitas, et talle esitati 12. septembril kahtlustus altkäemaksu võtmises.

"Asjade selline käik tuli mulle väga suure üllatusena. Mõistan meedia huvi, aga kahtlustuse tagamaid peavad kommenteerima need, kes selle on esitanud. Minule pole need teada," teatas Maimets.

Sotsiaalministeerium teatas kirjalikus vastuses, et Maimetsa nad asjaolude selgumiseni eksperdina ei kaasa.

Eesti Ravimitootjate Liidu juht Riho Tapfer kuulis enda sõnul liidu liikmete osas käimasolevast kriminaalmenetlusest "Aktuaalselt kaameralt" ja mõistis sellise käitumise teravalt hukka.

"Ravimtootjate Liit nii Eestis kui Ravimtootjate Assotsatsioon üle Euroopa on viimased 10-20 aastat teinud tööd selle nimel, et ravimtootjate eetikakoodeks oleks ühetaoline kogu Euroopas," ütles ta. "Lisaks nii-öelda tegevuse eetikakoodeksile on võetud kasutusele ka avalikustamise eetikakoodeks, kus kõik suhted nii arstide kui tervishoiuasutustega tuleb avalikult deklareerida ja kõige selle taustal kuulda, et keegi meie liige on nii koodeksit kui ka vist, nagu ma aru saan, õigusakte rikkunud, on äärmiselt kurvaks tegev."

Kriminaalmenetlust viib läbi keskkriminaalpolitsei korruptsioonikuritegude büroo ja juhib Lõuna ringkonnaprokuratuur.

Toimetaja: Karin Koppel

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: