Kinnisvarafirma juht: Tallinna korterite kiire hinnatõus näitab mullistumist

Foto: Siim Lõvi /ERR

Teises kvartalis kerkisid Tallinna korterite hinnad aastatagusega võrreldes ligi 10 protsenti ning kinnisvarafirma 1Partner juhi Martin Vahteri hinnangul on see märk mullistumisest.

Statistikaameti andmetel kerkisid teises kvartalis Tallinna korterite hinnad aastatagusega võrreldes koguni 9,9 protsenti. Sedavõrd kiiresti kui teises kvartalis ei ole pealinna korterite hinnad tõusnud kolm aastat, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Põhjuseid, miks kinnisvara jõudsalt kallineb, on mitu. Ühelt poolt on eestlaste sissetulekud kiiresti kasvanud ning laenuintressid on ülimadalad, mistõttu kasvab nõudlus. Arendajad ehitavad nii palju kui suudavad, kuid ehitajaid napib ning ehitajate palgad on kiiresti kasvanud.

Vahter ütles Tallinna hinnakasvu kohta, et loomulikult on seda palju, sest ükski muu näitaja seda ei toeta. "Meil ei ole hakanud nii palju paremini minema majanduslikus mõttes, palgad ei ole kasvanud nii palju, ei ole majanduskasv... Pigem on see Eesti väiksusest tulenev mullistumine," tõdes ta.

Uus kinnisvara leiab Vahteri sõnul Tallinnas praegu ostja kiiresti. Ei ole üldse haruldane, et üks ettevõtja - kas kodumaine või välismaine - tuleb ja broneerib kolmandiku kortereid, enne kui üldse hakatakse ehitama.

"Kõik need sellised AirBNB-d, üürivõimalused ja Eesti rahvusvahelistumine annavad sellele hoogu juurde," lisas ta.

Rääkides olukorrast mujal Eestis peale Tallinna, Tallinna lähipiirkonna ja suuremate linnade nagu Tartu ja Pärnu, ütles Vahter, et tõmbekeskusi, kus rahvaarv kasvab, väga palju ei ole.

Võrus tegutseva Pächter kinnisvara jurist-kinnisvaramaakler Helin Pächter ütles, et vaadates Kagu-Eestis makstavaid palku, siis pangalaenu saamine ei tundu olevat kõige lihtsam.

"Sõltub täiesti valdkonnast. On paljusid peresid, kelle laenuvõimekus on okei, ja on palju neid, kel tuleb piirduda üürikorteriga, kusjuures üüritingimused on peaaegu Tartuga võrreldavad, see on hästi karm," lausus ta ja lisas, et nõudlus on tegelikult olemas, sest linnas renoveeritakse vanu maju ja ehitatakse kortereid.

Kinnisvaraarendajate huvi on aga Võrus tagasihoidlik. "Risk on suur, sest sa pead siia investeerima, teadmata, millal sa saad selle müüdud," sõnas Pächter.

Renoveeritud korterite hinnad on tema sõnul palju tõusnud, renoveerimata natuke vähem, aga üldises plaanis ei saa mullist rääkida.

Toimetaja: Karin Koppel

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: