Peep Peterson | Surm töökohal – kes on järgmine?

Peep Peterson
Peep Peterson Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Töökeskkonna riske kindlameelselt eirates võid ühel päeval leida peeglist mõrvari, kirjutab ametiühingute keskliidu esimees Peep Peterson.

Meil on abikaasaga ühine harrastus – vaatame häid mõrvamüsteeriume. Kogenud vaatajatena teeme alati ennustusi, kellest saab esimene laip ja kellest järgmised. Järjest täpsemaks läheb. Õudne on sama teha pärisinimeste peal, aga olukord tööohutuse vallas viib mu mõtted sinna.

Viimati jälgisime õudusega varingut Tammsaare pargis. Kujuta ennast selle ettevõtte juhiks, kelle äris selline asi juhtub. Äkki oled Sina järgmine? Võidki olla. Rahalisest vastutusest põikled kõrvale, äkki läheb õnneks ka kriminaalse süüga, aga töömehe nägu jääb Sind kummitama elu lõpuni.

Kui ma peaksin siin nüüd ennustuse tegema, siis ei teeks ma seda uisapäisa tunde põhjal, vaid metoodiliselt – statistikat ja turu toimemehhanisme tundes.

Kuritegelik riskide mittehindamine

Esimesena vaataks, kes üldse on oma riskide peale mõelnud. Seadus on juba ammu teinud kohustuslikuks riskianalüüside koostamise töökohal. Tööinspektsiooni statistika järgi on üle kolmandiku rikkumistest siiski just sellega seotud, et hiigelsuur osa tööandjatest pole üldse riskidele mõelnud, ega oska arvatagi, et neid kellegi surmas, raske kehavigastuse või raske haiguse tekkimises süüdistama võidakse hakata.

Kel riskianalüüs tegemata, astuge julgelt kaks sammu lähemale.

Järgmiseks võtame need, kes tegid linnukese nimel mingi dokumendi ära ja unustasid selle sahtlisse. Töötajatega arutasid? Riskide vähendamise plaani koostasid? Plaani täitmist töötajatega arutasid kah? Üllatav, kuidas riskide arutamine tõstab töötajate valmisolekut ise riskivabamalt käituda. Harva, kui nad ise ohtusid märkavad.

Äkki täitsid isegi seadust ja korraldasid tähtaegselt töötajaid esindava töökeskkonna voliniku valimised, saatsid ta väljaõppele ja julgustasid teda Sinu enda suhtes nõudlik olema? Kellel need sammud tegemata, võivad samuti potentsiaalsete kahtlusaluste ringi astuda.

Pagana suur ring hakkab saama. Kas teie kõigiga juhtub nüüd? Ei pruugi. Ainult kui veel mõned asjaolud kokku langevad. Näiteks satute noore uljaspeast või kogenud tülpima kippuva töötaja otsa. Hops, risk kolmekordistus. Rakendad palju ületunnitööd ja tähtajad pressivad kõvasti peale? No nüüd võid juba vaimu ette valmistada, et järgmises surmauudises on hukkunu kõrval ka Sinu nimi.

Miks ma nii hirmutan? Sest see on väga realistlik sündmuste ahel. Keegi kukub ratastooli, keegi kaotab isa või abikaasa, Sina jääd süüdi.

Säästa ennast ja mõtle asjad läbi

Ilmselt on Sul sada asja, mille eest vastutama pead ja minu hirmutamine tekitab ainult masendust ja ängi juurde. Tegelikult Sa ei pea üksi vastutama. Annan mõned vihjed, kuidas teemat arukalt jagada.

Kõigepealt töötajad – kui nemad kaasa ei mängi, pole pingutustest nagunii suurt tolku. Räägi nendega väga otse asjade seisust ja palu valida endale üks arukas, piisavalt julge, aga mitte konfliktidest toituv esindaja, kes jääb edaspidi igapäevaseks vahendajaks. Temaga saad koos ettevõtte protsessid ja ruumid läbi kõndida, nõu pidada. Saad paluda, et ta aitaks inimesi suuremale ettevaatlikkusele kutsuda.

Linnukese pärast ära seda tee ja endale kuuletuma ära õpeta, sellest pole Sulle suures pildi mingit kasu. Sul on teda vaja koostööpartneriks.

Teiseks – mitte eriti suur investeering kvaliteetsesse riskianalüüsi annab kolm head asja: saad paberid korda, saad tegelikult kah teada, kus ohud varitsevad, ja saab ka hea nõuande, kuidas edasi tegutseda. Äkki on mingid juhendid puudu? Ilmselt saad need kah samast kohast tellida. Loomulik tuleb saadut töötajatega jagada, need koos läbi arutada.

Ja siis hakkad toimetama. Tõenäoliselt on korrigeerimist vajavaid asju rohkem kui kohe suudad ette võtta. Teed koos töötajate esindajaga plaani, kus asjad reas riskiastmest ja teostatavusest lähtuvalt. Kui mõned asjad tehtud, võid paluda, et töötajad vaataksid veel, kas midagi nimekirja panna. Kindlasti juhenda erilise hoolikusega noori mehi ja neid, kes arvavad, et on juba liiga kogenud. Jälgi ka töökoormust ja väldi tempodega liialdamist. Tööinspektsioonil on ka nõuandetelefon ja konsultandid, kes aitavad mõnestki punnseisust üle.

Nüüdsest on Sul alaline protseduur olemas, mis ei võta liiga palju aega ja raha. Ära lase sel teiste asjade vahele ära kaduda. Maga rahulikult! •

ERR.ee võtab arvamusartikleid ja lugejakirju vastu aadressil arvamus@err.ee. Õigus otsustada artikli või lugejakirja avaldamise üle on toimetusel. Artikli kommentaariumist eemaldatakse autori isikut ründavad ja/või teemavälised, ropud, libainfot sisaldavad jmt kommentaarid.

Toimetaja: Rain Kooli

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: