Ligi: Eesti 200 jaoks on riik ühekordne projekt, mida rahastada laenust

Jürgen Ligi.
Jürgen Ligi. Autor/allikas: Priit Mürk

Kunagine haridusminister Jürgen Ligi (RE) kritiseeris Eesti 200 ettepanekut võtta õpetajate ja teadlaste palgatõusuks laenu. Ligi sõnul on Eesti 200 suhtumine riigi rahandusse lapsik.

"Eesti 200 arvab, et ei pea läbi lugema isegi aabitsat, kui loob selle asemel partei. Lapsikus majanduse ja rahanduse teemal on läbiv ja riigikorralduses algab sellest, et nad riigirahandust ja majandusarengut üheks porfelliks peavad ja samastavad. Maksudest ega eelarvest ei tea nad midagi, riik on neile ühekordne projekt, mida rahastada laenust. Projekt on ka õpetajad, kelle palk oleks taas nagu ühekordne asi, mis tuleb tagasi maksta," ütles Ligi ERR-ile.

"Aga õpetajate palk on tegelikult püsikulu ja peab saama rahastatud maksudest ning struktuurireformidest haridus-teadusministri algatusel," lisas ta.

"Eesti 200 jagab hariduse, teaduse ja koolikorralduse kolme silotorni vahel, kui nende sõnakastust laenata, millega lõhutaks valdkonna tervikvaade, struktuuripoliitika ja võimalus sünergiaks. Selline plaan nõuab koolitusele, mitte kooli korraldamisele saatmist," lausus Ligi veel.

Eesti 200 esitles esmaspäeval lisaks varivalitsuse ministritele ka oma maailmavaadet ja reformikava, kus muuhulgas lubatakse õpetajatele ja teadlastele märkimisväärset palgatõusu läbi riiklike võlakirjade ehk laenu võtmise.

"Tahame viie aastaga kahekordistada teaduse ning hariduse finantseerimist. Ning tõstame õpetajate ja teadlaste palku sellisele tasemele, et tekitada neile kohtadele eluterve konkurents. Oleme selleks valmis emiteerima riiklikke võlakirju ehk võtma laenu," rääkis Eesti 200 varivalitsuse peaminister Priit Alamäe.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: