Ibrus tühja kasseti tasust: praegu kaalutav ettepanek lahendab eilse päeva muresid

CD-plaadid ERR-i fonoteegis.
CD-plaadid ERR-i fonoteegis. Autor/allikas: ERR

Eesti loomeinimesi esindavad organisatsioonid heidavad valitsusele ette, et see on jätnud ajakohastamata seadmete nimekirja, millelt niinimetatud tühja kasseti tasu kasseeritakse. Tallinna ülikooli meediainnovatsiooni professori Indrek Ibruse sõnul on piraatlus aga kaduv trend ja praegu selles osas uusi regulatsioone tekitada ei ole mõistlik.

Ibrus rääkis ERR-ile, et suve algul avalikustatud Kantar Emori ja Music Estonia uuringutulemuste kohaselt on inimesi, kes tegelevad kord kuus selgelt piraatlusega ehk laevad muusikat või filme alla tasuta failijagamisteenustest, 18 protsenti. Samal ajal on hüppeliselt arenenud igasugu voogedastusteenuste kasutamine.

"Youtube'i kasutab 75 protsenti, ka Spotify tuntus on aastate jooksul väga kiirelt kasvanud. Inimesed kasutavad seda või mõnd teist platvormi, et muusikat tarbida, üha enam ja ka artiste, kes oma muusikat neil platvormidel pakuvad, on üha enam. Ehk inimesed tarbivad muusikat ja muud sisu suures osas läbi legaalsete teenuste. See on kasvav trend," tõdes Ibrus.

Ta lisas, et piraatluselaadne tegevus on samal ajal vähenev trend ning ei ole tõenäoliselt väga mõistlik hakata sellises olukorras aastal 2018 tegelema selle kaduva nähtuse osas uute regulatsioonide tekitamisega.

"Pigem peaksime vaatama, millised on uued trendid, reaalsed trendid tulevikus ja lähtuma regulatsioone tehes neist," lausus professor.

Eesti loomeinimesi esindavad üheksa organisatsiooni läksid kohtusse, kus nõuavad riigilt saamata jäänud isiklikuks tarbeks kopeerimise tasud nelja aasta eest summas 38 miljonit eurot.

Ibruse sõnul võib arutada, kas riik on olnud regulatsioonide tekitamisel aeglane.

"Ma saan aru vaidlusest, mis puudutab saamata jäänud tulu, ja on mõnevõrra kahtlane, millise uuringu põhjal see arvutatakse. Aga kui tekitame praegu regulatsiooni, siis ettepanekuga, mis praegu on laual, lahendatakse eilse päeva probleeme," lausus Ibrus.

Ta märkis, et mida rohkem inimesi Spotifyd ja teisi seesuguseid platvorme kasutab ja legaalse sisu eest maksab, seda suurem osakaal liigub ka artistidele.

Justiitsminister Urmas Reinsalu ütles kolmapäeval, et uue süsteemi lähtekoht on see, et seadmete isiklikuks tarbeks kasutamise eest tasude maksmine peaks käima riigieelarveliste maksetena autorite esindusorganisatsioonidele.

Samas märkis minister, et kui praeguse süsteemi nimistusse lülitada kõik kaasaaegsel tehnoloogial põhinevad salvestusseadmed ja andmekandjad, siis tähendaks see kõigi iPadide, mobiiltelefonide, arvutite ja nutiteleviisorite kasutajate maksustamist sellisel määral, mis pole vastuvõetav.

Reinsalu lubas uut süsteemi lähiajal valitsuskabinetile tutvustada.

Toimetaja: Karin Koppel

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: