Netanyahu näitas ÜRO-s pilte Iraani seni salajasest "tuumalaost"

Iisraeli peaminister Benjamin Netanyahu näitas neljapäeval ÜRO peaassambleel kaarte ja pilte Iraani salajasest tuumalaost.
Iisraeli peaminister Benjamin Netanyahu näitas neljapäeval ÜRO peaassambleel kaarte ja pilte Iraani salajasest tuumalaost. Autor/allikas: SCANPIX / AP

Iisraeli peaminister Benjamin Netanyahu näitas neljapäeval ÜRO-s kaarte ja pilte Teherani lõunaosas Turquzabadi piirkonnas asuvast Iraani salajasest tuumalaost.

"Mais paljastasime Iraani salajase tuumaarhiivi. Täna paljastan teise rajatise, Iraani salajase tuumalao asukoha," ütles peaminister ÜRO peaassambleel, käes filmipostri suurune kaart.

Netanyahu sõnul hoiavad Iraani ametnikud 300 tonni tuumavarustust ja -materjali müüriga ümbritsetud kinnistul ühe vaibapuhastusettevõtte lähistel.

Peaminister ei täpsustanud, mis varustusest või materjalist täpselt jutt käib ning polnud selge, kas lao olemasolu või selle väidetav sisu rikub Iraani tuumalepet. Ta väitis, et kinnistul hoitakse "tohutut hulka varustust ja materjale Iraani salajasest relvaprogrammist".

Lisaks väitis ta, et Iraani ametnikud viisid laost minema 15 kilo radioaktiivset materjali ning "levitasid seda üle Teherani". Seejärel soovitas ta Teherani elanikel osta Geigeri loendurid.

Iisrael jagas seda infot Rahvusvahelise Aatomienergiaagentuuri (IAEA) ning mõnede riikide luureametitega, lisas ta.

"Iraan pole hüljanud eesmärki arendada välja tuumarelvad... Olge kindlad, et seda ei juhtu. Selle, mille Iraan peidab, leiab Iisrael üles," rõhutas Netanyahu.

Netanyahu väitis ka, et Liibanoni šiialiikumine Hizbollah on paigutanud Beiruti lennujaama juurde kolm raketirajatist. Ta näitas pilti pealkirjaga "Beiruti juhitav täppisrakett" ning ütles: "See pilt on väärt tuhandet raketti."

Netanyahu süüdistas Iraani agente USA ja Euroopa ründamise plaanide koostamises ning ütles, et Iraan on Lähis-Idas agressor. Ta sarjas Euroopat selle Iraani "lepitamise" poliitika eest. Ta viitas selle sõnaga Euroopa pealinnade tõrksusele astuda Teise maailmasõja eel vastu Adolf Hitlerile.

"Kas need Euroopa liidrid pole ajaloost midagi õppinud? Kas nad iial ärkavad?" küsis Netanyahu.

"Me Iisraelis ei vaja äratavat hüüet, sest Iraan ähvardab meid iga päev."

Tema sõnul Iisrael "sügavalt tänulik" Trumpi valitsusele, et USA lahkus Iraani tuumaleppest.

Netanyahu ütles ka, et leppe üks "soovimatuid tagajärgi" oli Iisraeli lähendamine selle araabia riikidest naabritega.

"Iraani jõutamisega tõi see Israeli ja paljud araabia riigid teineteisele enneolematult lähedale... sellise läheduse ja sõbralikkusega, mida mina pole oma eluajal näinud ning mis olnuks paari aasta eest kujuteldamatu," lausus ta.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: