Eesti sai Rahvusvahelise Aatomienergiaagentuuri juhtorgani liikmeks

IAEA lipp.
IAEA lipp. Autor/allikas: Christian Bruna/EPA/Scanpix

Rahvusvahelise Aatomienergiaagentuuri (IAEA) peakonverents valis kolmapäeval Eesti esmakordselt IAEA nõukogu liikmeks.

Nõukogu liikmestaatus aastatel 2019-2021 annab Eestile võimaluse kaasa rääkida rahvusvahelise julgeoleku seisukohalt olulistes küsimustes nagu tuumarelvade leviku tõkestamine, ütles välisminister Urmas Reinsalu pressiteate vahendusel. Samuti toetab nõukogusse kuulumine Eesti ÜRO Julgeolekunõukogu valitud liikmesust aastatel 2020–2021.

Keskkonnaminister Rene Kokk ütles, et Eesti üks prioriteet nõukogu liikmelisuse ajal on soodustada kliimaeesmärkide edendamiseks väikeriikidele sobivate tehnoloogiliste lahenduste väljatöötamist ning radioaktiivsete jäätmete ohutut käitlemist.

Eesti esindajaks organisatsiooni juhtorgani juures saab suursaadik Toomas Kukk, kes on Eesti alaline esindaja rahvusvaheliste organisatsioonide juures Viinis. Nõukogu liikmelisuse toetamiseks lähetab keskkonnaministeerium Viini erialaatašee Reelika Runneli.

IAEA-l on tähtis roll riikide toetamisel ÜRO kestliku arengu, eeskätt kliimaeesmärkide saavutamisel ning tuumatehnoloogia turvalisel kasutamisel ning kiirgusohutuse edendamisel. Näiteks aitas IAEA aastatel 1996–1997 üles ehitada Eesti kiirguskaitse süsteemi ning koostada esimest kiirgusseadust. Samuti teeb Eesti IAEA-ga koostööd tehnilise koostöö programmi kaudu ekspertide koolitamiseks ning meditsiiniseadmete soetamiseks.

Peakonverents ja nõukogu on kaks peamist IAEA otsustusorganit. Eesti esitas oma kandidatuuri IAEA nõukogusse septembris 2017. Nõukogusse kuulub 35 liikmesriiki, sealhulgas 13 alalist liiget (Argentiina, Austraalia, Belgia, Kanada, Hiina, Saksamaa, Prantsusmaa, India, Jaapan, Lõuna-Aafrika Vabariik, Venemaa, Ühendkuningriik, USA) ning 22 roteeruvat, regionaalsete riikide gruppide poolt valitud liikmesriiki.

Aastatel 2019–2020 on nõukogu koosseisus veel Aserbaidžaan, Brasiilia, Ecuador, Egiptus, Holland, Itaalia, Maroko, Pakistan, Rootsi, Tai, Uruguai, Ghana, Kreeka, Mongoolia, Nigeeria, Norra, Panama, Paraguay, Ungari, Kuveit ja Saudi Araabia. IAEA-s roteeruvad nõukogu liikmed sarnaselt ÜRO Julgeolekunõukogu, kus korraga ei vahetus kõik valitavad liikmed. Eesti on IAEA nõukogu liige tänavu septembrist kuni 2021. aasta septembrini.

Rahvusvaheline Aatomienergiaagentuur asutati 1957. aastal ning sellesse kuulub 171 riiki. Eesti ühines IAEA-ga 31. jaanuaril 1992. aastal. IAEA põhiülesanneteks on tuumaenergia rahumeelse kasutamise edendamine ning vastava rahvusvahelise koostöö arendamine, samuti tuumarelva leviku tõkestamise kaitsemeetmete rakendamise järelevalve.

Toimetaja: Mait Ots

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: