X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Trump: Iraani agressioon on pärast tuumaleppe sõlmimist hoogustunud

Foto: Spencer Platt/Getty Images/AFP/Scanpix

USA president Donald Trump süüdistas kolmapäeval Iraani agressiooni hoogustamises pärast mitmepoolse tuumaleppe sõlmimist 2015. aasta juulis, öeldes, et Teheran kasutas sanktsioonide tühistamist ära oma raketiprogrammi rahastamiseks.

"Leppe allkirjastamisele järgnenud aastatel on Iraani agressioon ainult suurenenud," ütles Trump ÜRO Julgeolekunõukogu istungil peetud kõnes. "Režiim on kasutanud uusi rahalisi vahendeid terrorismi toetamiseks, tuumakandevõimega rakettide ehitamiseks ja kaose külvamiseks."

2015. aastal Iraani ning suurriikide kuuiku - USA, Prantsusmaa, Suurbritannia, Saksamaa, Hiina ja Venemaa - vahel sõlmitud tuumalepe vabastas Iraani riigi tuumaprogrammiga seotud sanktsioonidest riigi tuumategevusele piiramise eest. Trump teatas mais, et lahkub puudulikust leppest ja USA kehtestab Iraanile taas karmid majandussanktsioonid.

Kolmapäeval lubas Ühendriikide riigipea, et islamivabariiki ootavad ees täiendavad sanktsioonid.

"Leppest lahkumise järel alustas USA tuumaprogrammiga seotud sanktsioonide taaskehtestamist Iraanile. Kõik tuumaprogrammiga seotud USA sanktsioonid jõustuvad novembri algul täies mahus," sõnas Trump.

Sanktsioonisurve eesmärk on tema sõnul tagada, et Iraani režiim muudab oma käitumist ja "ei hangi kunagi tuumarelva".

Esimene osa Ühendriikide sanktsioonidest jõustus augusti algul. Sanktsioonide teine osa, mis on suunatud Iraani naftatööstuse ja pangandussidemete vastu, jõustub 5. novembril.

Prantsuse president Emmanuel Macron ütles Trumpi juhatatud istungil, et Iraaniga seotud muresid ei saa taandada tuumaleppe eelset aega meenutavale "sanktsiooni- ja ohjeldamispoliitikale".

"Me peame kriisi ohjamiseks üheskoos välja töötama pikaajalise strateegia," lausus Prantsuse riigipea.

Briti peaminister Theresa May ütles istungil, et Iraani tuumaleppe on endiselt parim viis takistada Teheranil tuumarelva hankimist. "Me oleme tuumaleppele pühendunud seni, kuni Iraan jätkab oma kohustuste täielikku täitmist," sõnas ta.

Viis tuumaleppe järelejäänud osalist teatasid esmaspäeval, et loovad spetsiaalse maksesüsteemi äri- ja kaubandussuhete jätkamiseks Iraaniga hoolimata USA majandussanktsioonidest riigile.

Julgeolekunõukogu istungil Venemaad esindanud välisminister Sergei Lavrov lausus, et massihävitusrelvade leviku tõkestamist ei tohi ohverdada oportunistlikele kaalutlustele, lisades, et Moskva näeb USA otsuses Iraani tuumaleppest lahkuda tõsist ohtu nende leviku tõkestamise režiimile.

"Me peame seda läbikäimist põhimõtteliselt tähtsaks mitte ainult Moskva ja Washingtoni, vaid ka kogu globaalse kogukonna jaoks. Me kutsume mitte ohverdama seda koostööd lühiajalistele kaalutlustele ja oportunistlikele arvestustele," lausus ta.

Rootsi välisminister Margot Wallström ütles istungil, et Euroopa Liidu riigid jätkavad Iraani tuumaleppe toetamist, ja andis mõista, et Ühendriikide lähenemine kukub läbi.

"Me oleme proovinud sanktsioone aastaid, isegi aastakümneid. Me proovisime isoleerimist ja see ainult suurendas konservatiivsete jõudude võimu Iraanis," lausus Rootsi esidiplomaat.

USA esitab Lähis-Ida rahuplaani lähikuudel

Trump ütles kolmapäeval, et esitab kahe riigi lahendust hõlmava Lähis-Ida rahuplaani lähikuudel, avaldades kindlust, et palestiinlased naasevad rahukõnelustele hoolimata tema vankumatust toetusest Iisraelile.

"Ma ütleksin, et järgmise kahe kuni nelja kuu jooksul," ütles Trump New Yorgis ÜRO Peaassambleel enne kohtumist Iisraeli peaministri Benjamin Netanyahuga.

Ühendriikide praegune president ütles esmakordselt sõnaselgelt välja, et toetab iseseisva Palestiina riigini viivat kahe riigi lahendust. "Minu tunnetus on, et see toimiks kõige paremini," lausus ta.

"Ma usun tõesti, et midagi juhtub. Minu unistus on jõuda selleni enne oma esimese ametiaja lõppu," ütles Trump, kelle ametiaeg lõpeb 2021. aasta 20. jaanuaril.

Lähis-Ida rahuprotsess on seiskunud pärast Trumpi detsembrikuist otsust tunnustada Jeruusalemma Iisraeli pealinnana ning kolida Ühendriikide saatkond Tel Avivist Jeruusalemma. See tõi kaasa palestiinlaste ja Washingtoni suhete järsu halvenemise.

Saatkond avati mais. Palestiina juhtkond katkestas Washingtoni otsuse järel sidemed USA valitsusega ning on teatanud, et ei aktsepteeri enam Washingtoni rolli vahendajana.

Varem septembris teatas USA, et sulgeb Palestiina Vabastusorganisatsiooni (PVO) esinduse Washingtonis. Enne seda olid Ühendriigid teatanud palestiina pagulasameti (UNRWA) rahastamise lõpetamisest ning veel mitmest kärpest palestiinlastele mõeldud abiprogrammides.

Trumpi Lähis-Ida meeskond eesotsas tema väimehe Jared Kushneri ja Lähis-Ida saadiku Jason Greenblattiga on püüdnud koostada nn lõplikku kokkulepet, kuid palestiinlased on pärast Jeruusalemma tunnustamise otsust tema administratsiooni boikoteerinud.

USA presidendi otsus läks vastuollu rahvusvahelise kogukonna pikaajalise positsiooniga, mille järgi pannakse Jeruusalemma staatus paika Iisraeli ja palestiinlaste otsekõnelustel. Palestiinlased näevad Ida-Jeruusalemmas on tulevase riigi pealinna.

Trump väljendas veendumust, et palestiinlased naasevad peagi 2014. aasta aprillis katkenud rahukõnelustle. "Nad tulevad kindlasti tagasi laua äärde, see on 100 protsenti kindel," ütles ta.

Trump: Kim tahab rahu, aga praegu tuleb sanktsioonde jõustada

USA president Donald Trump kiitis kolmapäeval ÜRO-s esinedes Põhja-Korea liidrit Kim Jong-uni, kes tahab tema sõnul rahu, kuid kutsus esialgu jätkama Pyongyangile kehtestatud karmide sanktsioonide ranget jõustamist.

Trump ütles ÜRO Julgeolekunõukogu massihävitusrelvade leviku tõkestamisele pühendatud eriistungit juhatades, et ootab pärast 12. juuni Singapuri kohtumist Kimiga lähikuudel ja -aastatel Põhja-Korealt "väga häid uudiseid".

"Kim Jong-un, mees, keda ma olen tundma õppinud ja kes mulle meeldib, tahab Põhja-Korea jaoks rahu ja õitsengut," lausus Ühendriikide president. "Kulisside taga eemal meediast on juhtumas palju asju, mida keegi ei tea, kuid nad leiavad sellest hoolimata aset ja nad on positiivsed."

Trump kutsus ka jõustama sanktsioone, mida USA on aastaid ÜRO Julgeolekunõukogus Põhja-Korea karistamiseks tuuma- ja raketikatsetuste eest läbi surunud.

"Kahjuks peame selleks, et tagada edusammude jätkumine, jõustama tuumavabaduse asetleidmiseni kehtivad ÜRO Julgeolekunõukogu sanktsioone," lausus president.

Trumpi sõnul on Washington tuvastanud, et mõned riigid rikuvad neid ÜRO sanktsioone, muuhulgas kauba laevalt laevale üleandmise teel. "See peab otsekohe lõppema," lausus ta.

"Sanktsioonidest täielikust kinnipidamisest sõltub Korea poolsaare, piirkonna ja kogu maailma turvalisus," ütles Ühendriikide riigipea.

Toimetaja: Merili Nael

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: