Trump kritiseeris ÜRO peaassambleel Iraani ja kiitis enda valitsust

{{1537878360000 | amCalendar}}
Foto: Timothy A. Clary/AFP/Scanpix

USA president Donald Trump pidas teisipäeval ÜRO peaassamblee ees oma ametiaja teise kõne, milles kritiseeris Iraani ning kiitis enda valitsuse tegevust.

Trump ründas oma kõnes Iraani, süüdistades riiki kaose, surma ja hävingu külvamises kogu Lähis-Idas, vahendas BBC.

Kõne täismahus:

Ta ütles, et Iraani liidrid on röövinud oma rahva jõukuse ning ta nimetas Teherani välismaise terrorismi toetajaks.

"Iraan ei pea lugu oma naaberriikidest ega nende piiridest. Režiim, mis hüüab "surm Ameerikale" ja ähvardab Iisraeli hävinguga, ei tohi saada vahendeid, mis võimaldavad tuumalõhkepea ehitamist," rõhutas Trump.

President kaitses oma otsust hüljata Iraani tuumalepe. Ta ütles, et seda otsust on tunnustanud teised Lähis-Ida riigid.

Trump kutsus riike liituma Washingtoni püüdlustega isoleerida Iraan rahvusvahelisel areenil.

Ta rääkis, et USA on alustanud majandussurve kampaaniat, et keelata Iraanile raha, mida sel on vaja oma "verise plaani edendamiseks Süürias ja Jeemenis, kus kestavad kodusõjad".

Samuti puudutas Trump Põhja-Korea teemat. Ta sõnas, et tema kohtumine Põhja-Korea liidri Kim Jong-uniga on viinud arenguteni, mis olid mõni kuu tagasi mõeldamatud. Ta ütles, et Põhja-Korea raketid ei lenda enam igasse ilmakaarde ning riigi tuumakatsetused on lakanud.

Trump kiitis enda valitsust

Trump hooples, et tema administratsioon on saavutanud rohkem kui peaaegu kõik teised USA ajaloos. Kuulajad naersid tema sõnade peale, kuid Trump ütles naerdes, et ei oodanud sellist reaktsiooni.

Ta rõhutas, et USA on tugevam, rikkam ja turvalisem.

Trump: USA annab edaspidi välisabi ainult sõpradeks peetud riikidele

USA annab edaspidi välisabi vaid riikidele, kes USA-d austavad ja keda USA peab oma sõpradeks, ütles president Donald Trump teisipäeval ÜRO peaassamblee kõnepuldis.

"Me uurime, mis töötab, mis ei tööta, ning kas riikidel, kes saavad meie dollareid ja meie kaitset, on südames ka meie huvid," lausus Trump.

"Edasi liikudes annab USA välisabi ainult neile, kes meid austavad ja kes otse öeldes on meie sõbrad," rõhutas ta.

Trumpi sõnul peavad riigid austama üksteise suveräänsust

USA president ütles kõnes, et ta ei poolda ühe riigi domineerimist teise üle ja riigid peavad austama üksteise suveräänsust.

President rõhutas pöördumises USA suveräänsust ja tõrjus "rahvusvahelist valitsemist, kontrolli ja domineerimist".

Trump austab enda sõnul iga riigi õigust oma kombeid, uskumusi ja traditsioone järgida. USA ei ütle kunagi teistele riikidele kuidas elada või töötada või millesse uskuda, lisas ta.

Sealjuures nõuab USA, et teised riigid austaksid vastutasuks Ameerika suveräänsust, ütles Trump.

USA hinnangul puudub ICC-l legitiimsus ja autoriteet

Rahvusvahelisel Kriminaalkohtul (ICC) puudub igasugune legitiimsus ja autoriteet ning kohus rikub kõiki õiguse põhimõtteid, ütles Trump peaassambleel.

"Mis puudutab Ameerika seisukohta, siis puudub ICC-l igasugune jurisdiktsioon, legitiimsus ja autoriteet," lausus Trump.

"ICC väidab, et sellel on pea täielik jurisdiktsioon iga riigi kodaniku üle, rikkudes kõiki õiguse, õigluse ja protseduurireeglite põhimõtteid. Me ei anna iialgi Ameerika suveräänsust üleilmsele bürokraatiale, mida pole valitud või mida ei saa vastutusele võtta."

Trump: kui Süüria režiim kasutab taas keemiarelva, siis USA vastab

Trump ütles kõnes, et kui Süüria režiim kasutab riigi kodusõjas uuesti keemiarelva, siis USA vastab.

"Süürias vältav tragöödia on südantmurdev. Meie ühised eesmärgid peavad olema sõjalise konflikti deseskaleerimine koos poliitilise lahendusega, mis austab Süüria rahva tahet," ütles Trump ÜRO Peaassambleel.

"Kutsume üles andma jõudu ÜRO juhitud rahuprotsessile. Aga olge kindlad, et USA vastab, kui (Süüria presidendi Bashar) Assadi režiim kasutab keemiarelvi," lisas ta.

Trump andis aasta algul loa teha raketirünnak Süüria õhuväele pärast ühte keemiarünnakut.

Trump nõudis OPEC-ilt naftahinna langetamist

USA president Donald Trump nõudis teisipäeval naftaühenduselt OPEC naftahindade langetamist ning ühenduses olevatelt USA liitlasriikidelt suuremat panust sõjalisse kaitsesse.

"USA on valmis eksportima oma rohket ja taskukohast naftat, puhast kivisüsi ja maagaasi," ütles ta ÜRO peaassambleel.

"OPEC ja OPEC-i riigid, nagu tavaliselt, tüssavad ülejäänud maailma ja mulle ei meeldi see. Kellelegi ei tohiks see meeldida," sõnas president.

"Me kaitseme paljusid neid riike eimillegi eest ning nad kasutavad meid ära, tehes meile kõrge naftahinna. See pole hea. Tahame, et nad lõpetavad hindade tõstmise."

"Tahame, et nad hakkaksid hindu langetama ning alates nüüdsest peavad nad märkimisväärselt panustama sõjalisse kaitsesse," rõhutas Trump.

"Me ei kavatse neid kohutavaid hindu pikalt enam välja kannatada," ütles ta.

Juba enne peaassambleed arvati, et kuigi Trump on varem ÜRO-d korduvalt kritiseerinud ja leidnud, et Ameerika Ühendriigid eraldavad sellele liiga palju raha, kavatseb Trump kasutada kõnet mitte organisatsiooni kritiseerimiseks, vaid pigem oma senise välispoliitika kaitsmiseks, vahendas Vox.

Rahvusliku julgeoleku nõunik John Bolton selgitas pühapäeval Fox Newsile antud intervjuus, et Trumpi kõne keskendub "Ameerika suveräänsusele" ja "sellele, kuidas see sobib USA kohaga maailmas kui tervikus". Ehk teisisõnu räägib Trump eelkõige oma nn America First välispoliitika põhimõtetest ja senistest sammudest.

Seega pole tänavune kõne sarnane eelmise aasta tulisele sõnavõtule, mille raames ähvardas Trump näiteks Põhja-Korea "totaalse hävitamisega". Pyongyangi suunal on Trumpi retoorika pärast juunikuist kohtumist Kim Jong-uniga kannapöörde teinud. Küll aga võib eeldada mõningaid teravaid seisukohti Iraani teemal.

Macron ärgitas pidama Iraanist lähtuvate murede lahendamiseks dialoogi

Prantsuse president Emmanuel Macron ärgitas teisipäeval kasutama Iraanist lähtuvate murede lahendamisek dialoogi ja mitmepoolsust. Avaldus oli vastus USA presidendile Donald Trumpile, kes tund varem ärgitas riike liituma Washingtoni püüdlustega isoleerida Iraan rahvusvahelisel areenil.

Macroni sõnul oli 2015. aastal sõlmitud Iraani tuumalepe see, mis piiras Iraani tuumaprogrammi. Trump peab lepet kehvaks, sest see piirdus vaid Iraani tuumaprogrammiga ega laienenud Iraani raketiprogrammile ja mõjutegevusele Lähis-Idas. USA on nüüdseks leppest lahkunud.

"Mis toob tõelise lahenduse Iraani ümbritsevale olukorrale ja mis on selle juba stabiliseerinud? Tugevaima õigus? Surve ainult ühelt poolt? Ei," ütles Macron

"Teame, et Iraan oli sõjalisel tuumateel, aga mis selle peatas? 2015. aasta Viini lepe," rõhutas ta.

"Nagu ütlesin aasta tagasi -- peaksime täna mitte ägestama piirkonna pingeid, vaid pigem taotlema läbi dialoogi ja mitmepoolsuse laiemaid eesmärke, mis lubaksid meil tegeleda kõikide Iraani poliitika põhjustatud muredega: tuumapõhised, ballistilised, piirkondlikud."

Toimetaja: Laur Viirand, Merili Nael

Allikas: ERR/BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: