Välisminister: Hiina ei lase end kaubanduses šantažeerida ({{commentsTotal}})

Hiina välisminister Wang Yi.
Hiina välisminister Wang Yi. Autor/allikas: Don Emmert/AFP Photo/Scanpix

Hiina välisminister Wang Yi ütles reedel ÜRO-s, et Peking ei lase ennast kaubanduses šantažeerida.

"Hiina ei lase ennast šantažeerida ega anna survele järele," ütles Wang kõnes ÜRO Peaassambleel, nimetades protektsionismi ja ühepoolseid samme kahjulikeks.

Hiina ja USA vahel kogub tuure kaubandussõda.

Esmaspäevast jõustus USA uus 10-protsendine imporditoll 200 miljardi dollari väärtuses Hiina kaupadele, tõstes tariifide kogusumma 250 miljardi dollarini, mis on umbes pool Hiina koguekspordist Ühendriikidesse.

Hiina lubas USA tariifidele vastata esmaspäevast tariifidega 60 miljardi väärtuses USA kaupadele, mis tõstaks tariifide all oleva USA impordi kogusumma 110 miljardi dollarini. Kuivõrd see on peaaegu Hiina koguimport USA -st, on Hiinal edaspidi keeruline uutele USA tariifidele samaga vastata.

"Hiina täidab oma lubadusi ja jääb mitmepoolsuse eestkõnelejaks," lausus Wang. "Me peame edendama võit-võit põhimõttel koostööd ja asendama vastasseisu koostöö ja sunni konsultatsiooniga. Me peame hoidma suure perena kokku selle asemel, et luua suletud ringe."

Välisminister kordas ka Hiina nõudeid Lõuna-Hiina merele, kuid ütles, et Peking tahab "leida lahendusi rahumeelsete vahenditega" ja ei sekku USA kauaaegsesse liitu Jaapaniga.

Wang: Hiina ei püüa asendada USA-d maailma juhtriigina

Hiina välisminister Wang Yi ütles reedel, et Peking ei püüdle USA asendamise poole maailma mõjuvõimsaima riigina ja taotleb ülemaailmset harmooniat.

"Ma tahan teile väga selgelt öelda, et see on tõsine strateegiline vääritimõistmine," ütles Wang New Yorgis mõttekojas Välissuhete Nõukogu (Council on Foreign Relations) viitega Ühendriikide mõtlejate töödele, milles öeldakse, et Peking hoogustab jõupingutusi maailmas hegemoonia saavutamiseks.

"See on ekslik ootus, mis kujuneb USA huvidele ja tulevikule väga kahjulikuks," lausus Hiina välisminister.

Wang eitas ka süüdistusi, et Hiina varastab USA firmade tehnoloogiat.

"Tahan rõhutada, et Hiina ei kopeeri välisriikide patente, ei tee seda ka tulevikus ja Hiina ei palu teistelt ka Hiina patentide kopeerimist," lausus ta.

Toimetaja: Merili Nael

Allikas: BNSHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: