Tesla juht Elon Musk lahkub nõukogu esimehe kohalt

{{1538285460000 | amCalendar}}
Foto: Bobby Yip/Reuters/Scapix

USA elektriautosid tootva firma Tesla tegevjuht Elon Musk lahkub nõukogu esimehe ametikohalt. Samuti peab nii Musk kui ka ettevõte maksma 20 miljonit USA dollarit kahjutasu, teatasid laupäeval võimuesindajad.

Tegemist on kokkuleppega USA väärtpaberite- ja börsikomisjoni (SEC) süüdistusega seoses. SEC esitas Muskile süüdistuse väärtpaberipettuses avalduse eest, mille ta tegi ettevõtte erastamisest.

Musk jätkab ettevõtte tegevjuhina.

Musk teatas 7. augustil Twitteris, et tagas rahastuse ettevõtte börsilt äraviimiseks hinnaga 420 dollarit aktsia eest. Avalduse järel tõusis Tesla aktsiahind lühikest aega järsult.

SEC-i teatel oli Muski sõnavõtt Twitteris vale ja eksitav ning ta polnud kava kunagi arutanud. USA seadus keelab börsifirma esindajatel edastada osanikele eksitavat teavet firma käekäiku puudutavatest olulistest sündmustest.

"Muski avaldused eksitasid investeerivat avalikkust, pannes neid uskuma, et Tesla börsilt kõrvaldamine 420-dollarilise aktsiahinnaga on pea kindel. Seda oli märkimisväärselt rohkem tollasest aktsia börsihinnast ning rahvas uskus, et lubatud tehingu rahastamine on tagatud ja ainsaks võimalikuks takistuseks on aktsionäride hääletus," selgitas SEC-i täitevosakonna kaasjuht Stephanie Avakian.

"Musk jõudis 420-dollarilise hinnani ilmselt lisades 20 protsenti preemiat Tesla tollasele aktsiahinnale ning ümardades siis 420 peale selle arvu tähtsuse tõttu marihuaanakultuuris ja tema usu tõttu, et see tema tüdruksõbrale muljet avaldab," kommenteeris SEC-i täitevosakonna kaasjuht Steven Peikin.

Muski avaldus tõstis Tesla aktsiahinda ligi 11 protsendi võrra, kuid praeguseks on see langenud 25 protsenti, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Veel reedel ütles Musk, et ei pea talle esitatud süüdistust õigustatuks. "See SEC-i õigustamatu samm teeb mind sügavalt kurvaks ja pettunuks," ütles Musk. "Olen alati tegutsenud tõe, läbipaistvuse ja investorite parimates huvides... ning faktid näitavad, et ma pole seda iialgi mingil moel rikkunud."

Toimetaja: Karin Koppel, Merili Nael, Arni Alandi

Allikas: ERR/BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: