RIA hoiatab väljapressijate eest

RIA edastatud näide väljapressimiskirjast
RIA edastatud näide väljapressimiskirjast Autor/allikas: RIA

Paari viimase nädala jooksul on taas hakanud jõudsamalt levima väljapressimiskirjad, mida Riigi Infosüsteemi Amet (RIA) palub eirata ja neile mitte vastata.

Seda tüüpi väljapressimiskirjad on maailmas tuntud kui sextortion, mis on praegu üks kurjategijate põhilisi petuskeeme. RIA intsidentide käsitlemise osakond on viimase kahe nädala jooksul saanud iga päev teateid selliste kirjade kohta.

Kurjategijate eesmärk on hirmutada kirja saajat väitega, et neil on ligipääs ohvri IT-seadmetele ning ülevaade veebilehtedest, mida inimene on külastanud. Lisaks teatatakse, et ligipääs on ka veebikaamerale, millega on filmitud kirja saaja intiimseid olukordi, mis kindlasti ei tohiks avalikuks tulla. Selleks, et väljapressimiskiri oleks usutav ja tõsiseltvõetav, on kurjategijad kasutanud aastate jooksul lekkinud paroole ning lisanud kirjale ohvri kunagise parooli, e-posti aadressi või telefoninumbri. Suurem osa paroolidest, mida kurjategijad kasutavad, on lekkinud mitu aastat tagasi.

"Selliseid väljapressimiskirju tuleb ignoreerida. Kui teate, et kirjale lisatud parool on lekkinud või on endiselt kasutusel, siis soovitan selle kindlasti ära vahetada. Erinevates keskkondades tuleb kasutada erinevaid paroole ning vältida paroolide korduv- ja ristkasutust," ütles CERT-EE infoturbe ekspert Janno Arnek.

Veebilehel Have I Been Pwned https://haveibeenpwned.com saab kontrollida, millised e-posti aadressiga seotud paroolid võivad olla lekkinud.

Väljapressimiskirjad palub RIA saata CERT-EE meiliaadressile [email protected]

Toimetaja: Mirjam Mäekivi

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: