Pompeo: USA tühistab 1955. aasta leppe Iraaniga

{{1538582760000 | amCalendar}}
USA välisminister Mike Pompeo.
USA välisminister Mike Pompeo. Autor/allikas: Brendan McDermid/Reuters/Scanpix

USA välisminister Mike Pompeo teatas kolmapäeval, et Ühendriigid tühistavad 1955. aastal Iraaniga sõlmitud lepingu majandussuhetest ja konsulaarõigustest kahe riigi vahel.

Washingtoni samm järgnes ÜRO Rahvusvahelise kohtu (ICJ) kolmapäevasele käsule, et Ühendriigid tühistaksid sanktsioonid humanitaarotstarbeliste kaupade ekspordile Iraani, mille USA pärast Teheraniga sõlmitud tuumaleppest lahkumist taaskehtestas.

Iraan leiab, et president Donald Trumpi otsus taastada sanktsioonid seoses Iraani tuumaprogrammiga, on mõeldud Teherani põlvilisurumiseks ja rikub 1955. aasta lepet.

Pompeo ütles kolmapäeval ajakirjanikele, et lepingu oleks pidanud tühistama juba aastakümneid tagasi. Tema sõnul kuritarvitab Iraan Rahvusvahelist kohut poliitilistel ja propaganda eesmärkidel.

ÜRO kohus: USA tühistagu sanktsioonid humanitaarekspordile Iraani

ÜRO kohus andis kolmapäeval Ühendriikidele käsu tühistada sanktsioonid humanitaarotstarbeliste kaupade ekspordile Iraani, mille USA pärast Teheraniga sõlmitud tuumaleppest lahkumist taaskehtestas.

Haagi kohtunikud leidsid, et sanktsioonid rikuvad 1955. aastal USA ja Iraani vahel sõlmitud sõpruslepet.

Rahvusvaheline kohus (ICJ) otsustas ühehäälselt, et Washington peab "kõrvaldama oma äranägemisel valitud vahenditega kõik 8. mai meetmetest tingitud takistused ravimite ja meditsiiniseadmete, toidu- ja põllumajanduskaupade vabale ekspordile Iraani", teatas kohtunik Abdulqawi Ahmed Yusuf, lisades, et sanktsioonid tuleb tühistada ka lennukiosade suhtes.

Kohtu sõnul võib humanitaarotstarbeks vajalikele kaupadele kehtestatud sanktsioonidel olla tõsiselt kahjustav mõju Iraani territooriumil elavate inimeste elule ja tervisele.

USA sanktsioonid võivad ohustada ka Iraani tsiviillennunduse ohutust ja selle kasutajate elu, lisas kohus.

Kohus langetas otsuse vastuseks Iraani esitatud hagile USA presidendi Donald Trumpi otsuse suhtes taastada sanktsioonid, mis 2015. aasta tuumaleppega tühistati.

Iraan leiab, et Trumpi otsus taastada sanktsioonid seoses Iraani tuumaprogrammiga, on mõeldud Teherani põlvilisurumiseks ja rikub 1955. aasta lepet.

Rahvusvaheline kohus asus hagi menetlema augusti lõpus.

Sanktsioonid tühistati 2015. aasta mitmepoolse leppega vastutasuks Iraani sammudele oma tuumaprogrammi piiramiseks.

USA valitsus taaskehtestas sanktsioonid esimese osa majandussanktsioonidest augusti algul, öeldes, et neid on vaja tagamaks, et Iraan ei ehitaks eales tuumarelva. Teine sanktsioonide osa on kavas jõustada novembri algul ning on suunatud islamivabariigi energiasektori, muu hulgas naftaekspordi vastu.

Rahvusvaheline kohus lahendab vaidlusi ÜRO liikmesriikide vahel, tema otsused on siduvad ja edasi kaevata neid ei saa, kuid puudub ka mehhanism nende jõustamiseks.

Iraani välisminister Mohammad Javad Zarif ütles enne kohtuotsust, et sanktsioonid on psühholoogilise sõja vorm eesmärgiga viia Iraanis läbi režiimimuutus.

"Majandussõda, mida USA ja mõned tema piirkondlikud kliendid Iraani vastu peavad, on rohkem psühholoogiline kui majandussõda," ütles Zarif BBC raadiole.

Iraan tervitab ÜRO kohtu otsust USA sanktsioonide kohta

Teheran tervitas kolmapäeval ÜRO kohtu korraldust Washingtonile tühistada sanktsioonid humanitaarotstarbeliste kaupade ekspordile Iraani.

Rahvusvahelise kohtu (ICJ) otsus "näitab taas, et USA valitsus muutub päev päevalt isoleeritumaks", ütles Iraani välisministeerium avalduses.

"Maailma avalik arvamus ja kõik sõltumatud riigid püüavad rahule mõeldes JCPOA-d alles hoida ja täide viia," lisas Iraani välisministeerium 2015. aasta tuumaleppele viidates.

Välisminister Javad Zarif nimetas kohtuotsust "sanktsioonisõltlasest USA valitsuse järjekordseks läbikukkumiseks ja õigusriigi võiduks".

USA taunib ÜRO kohtu nõuet Iraanile määratud sanktsioone leevendada

USA kritiseeris kolmapäeval ÜRO kohtu halastamatut otsust, mis käsib Iraanile kehtestatud sanktsioone leevendada, ja märgib, et kohtul puudub pädevus.

"See on halastamatu juhtum, mille üle kohtul ei ole jurisdiktsiooni," ütles USA suursaadik Hollandis Pete Hoekstra Twitteris.

Hoestra juhtis tähelepanu asjaolule, et Haagis asuv kohus keeldus rakendamast Iraani nõutud ulatuslikke meetmeid ning tegemist on kitsa otsusega väga piiratud sektorites.

Toimetaja: Merili Nael

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: