Nn Kemerovo grupeeringu protsess jätkus anonüümse tunnistaja kuulamisega ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Harju maakohtus jätkus kohtuprotsess allilmas tuntud Kemerovo grupeeringu liikmete üle anonüümse tunnistaja ülekuulamisega.

Grupeeringu liikmeid, eesotsas nende juhti, Hispaanias vahistatud Vjatšeslav Gulevitš, hüüdnimega Slava Kemerovski, süüdistatakse kuritegeliku ühenduse loomises, narkoäris ja väljapressimistes, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Sellel kohtuprotsessil olid tavalisest rangemad turvanõuded, jõugu liikmeid valvas lisaks konvoile ka eriüksus, kohtusaali pääses isikut tõendava dokumendi alusel ja heli- ning videotehnika üle oli range järelevalve.

Anonüümse tunnistaja ülekuulamine kohtus on Eestis pigem harv nähtus. Teisipäeval aga ristküsitleti prokuröri kutsutud tunnistajat, kellele oli antud nimeks Anna Mironova ning kelle hääl kõlas kohtusaalis pigem mehele iseloomulikult. Reaalselt näeb ja kuuleb tunnistaja kohtusaalis toimuvat video- ja audiotehnika vahendusel, kohtusaal aga kuuleb vaid tunnistaja moonutatud häält. Telekaamerad jäid kuulamise ajaks kohtusaali ukse taga.

Kaitsjate arvates ei olnud tunnistaja anonüümsena ülekuulamine põhjendatud.

"Loomulikult, tunnistajal on väga mugav põhjus mitte vastata ja me ei saa mitte kuidagi seda vastust, kui ta põhjendab, et ta kardab, et me saame teada, kes ta on, siis ei ole alust rohkem küsida ja ta kasutaski võimalust mitte vastata. Kuidas me saame kontrollida tema usaldusväärsust?" rääkis Vjatšeslav Gulevitši kaitsja, vandeadvokaat Vladimir Sadekov.

Riigiprokurör Vahur Verte tunnistas, et tunnistaja ei olnud valmis liituma tunnistajakaitseprogrammiga, samas hindas kohus, et tema elu on ka reaalselt ohus, kui isik välja tuleb. Samas möönis prokurör, et ka selline ülekuulamise viis ei le päris ohutu.

"Tunnistaja rääkis, mil viisil peamiselt narkoäris tegutsev Kemerovo grupeering tegutses, milline oli hierarhia, kellele kuulusid millised tänavamüüjad, kuidas ja kes lahendasid probleeme ning nimetas ka kõik tema hinnangul kuritegelikku ühendusse kuulujad. Nii näiteks pidi üks tänavamüüja sisse tooma vähemalt 500 eurot, raha andis tänavamüüja edasi oma niinimetatud katusele ehk vahendajale ja usina tänavamüüja nimel käis erinevate grupeeringute vahel võitlus. Kaitsjate versioon on teine," selgitas riigiprokurör Verte.

Allilmas tuntud Gulevitš lahkus nn ühiskassa liidri Nikolai Tarankovi tapmise järel Eestist Hispaaniasse, kuna kartis väidetavalt oma elu pärast.

Hispaania ajaleht El Pais kirjutas, et Gulevitš oli sunnitud end Hispaanias varjama pärast seda, kui konkureerivad rühmitused hakkasid tema peale jahti pidama.

Hispaania politsei kinnitusel magas allilmaliider oma Malaga provintsis Mijases asunud majas kirves pea all, mis siis vahistamisel sealt leiti.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: