Energeetikanõunik: kliima soojenemine toob Euroopale suuri muresid ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: ERR

Kliima soojenemisega muutuvad paljud alad maailmas elamiskõlbmatuks ning inimesed hakkavad rändama, Euroopa jaoks võib see tähendada mitut miljonit uksele koputavat inimest igal aastal, ütles keskkonnaministeeriumi energeetika nõunik Mart Raamat.

Värske ÜRO kliimaraport hoiatab, et Maa keskmine õhutemperatuur tõotab riikide loiduse tõttu tõusta mitme kraadi võrra.

Raamat ütles "Ringvaates", et eestlastele võib selline soojenemine mõnus tunduda, kuid mujal maailmas, näiteks väikestel saareriikidel ookeanides on see eluküsimus.

"Ka Aafrikas lihtsalt puudub võimalus elada, kuna kaob vesi, viljakas muld, võimalus pere toita. Kuhugi peavad need inimesed välja jõudma ja Euroopa on selles mõttes väga karmis kohas," kirjeldas Raamat, mis kliima kolmekraadise tõusu puhul juhtub.

Juba praegu on suur probleem põudadega nii Kesk-Aasias, Aafrikas kui ka Lõuna-Ameerikas.

"Ala, kus elamine muutub võimatuks, aina suureneb ja lõpuks tuleb taluvuspiir peale, et inimesed ei saa siin olla ja hakkavad rändama. See on suur probleem, mida iga inimene Euroopas kardab ja tajub. Immigratsioon on võib olla kõige raskem küsimus Euroopa jaoks. Täna oleme situatsioonis, kus konfliktid on selle situatsiooni põhjuseks, aga kui kliimamuutused jäävad kestma, siis igal aastal koputab meil mitu miljonit inimest uksele, kes tahavad saada elamisväärset elu," sõnas Raamat.

Eesti on energeetikanõuniku sõnul kõige kliimaskeptilisem riik Euroopas - inimesed ei usu, et kliimamuutused on suur ja tähtis küsimus. Kuid kliimaküsimus on Euroopas ja mujal maailmas ka suur äri ja suur raha ning ka eestlased peaksid jõudma arusaamani, et kliimasse investeeritud eurod lähevad asja ette, lisas Raamat.

Toimetaja: Karin Koppel

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: