Tallinna Gonsiori tänaval jääb kolmest rajast autodele üks, sedagi vaheldumisi suunaga

Foto: ERR

Tallinna Gonsiori tänava rekonstrueerimistööd jõuavad kuu aja pärast lõpule. ERR.ee tegi ülevaate, mis liiklejaid ees ootab.

Kui seni said autojuhid Gonsiori tänavalt kesklinna suunas sõita kahel sõidurajal, siis pärast rekonstrueerimistööde lõppu jääb nende kasutusse vaid keskmine rada.

Seejuures tuleb see rada muutsuunaline. Tallinna liikluskorralduse juht Talvo Rüütelmaa ütles ERR-ile, et esialgne plaan on, et alates kella 6 hommikul kuni keskpäevani saavad autojuhid Laagna teelt mööda Gonsiorit kesklinna.

Seejärel toimub ümberlülitus ning autodele avaneb võimalus sõita Gonsiorit mööda vaid suunaga Lasnamäele. Aeg, mil liiklus on raja tühjendamiseks mõlemas suunas suletud, on kümmkond minutit.

"Kindlasti jälgime liiklusvooge, mis toimub kõrvaltänavatel ja milline on nõudlus. See aeg [6.00-12.00] võib ka muutuda. Oleme paindlikud," möönis Rüütelmaa.

Vaata galeriist muutsuunaga sõidurada:


Teisisõnu, pärast keskpäeva enam Laagna teelt kesklinna ei saa ning sisuliselt ainus võimalus on sõita Türnpu tänavale ning teha sealt parempööre Tartu maanteele, mis enne rekonstueerimistööde algust polnud lubatud. 

Küsimusele, kuidas võivad uuele liikluskorraldusele reageerida autojuhid, vastas Rüütelmaa, et sisuliselt ei muutu palju, sest ka varem oli Gonsiori tänaval hommikupoolikul koormus kesklinna suunas ja pärastlõunal Lasnamäe suunas.

Vaid ühe sõiduraja kohta ütles ta, et varem jagunesid kahe raja peale ära ka bussid, taksod ja elektriautod.

"Nüüd on võimalus neil sõita oma rajal, sellevõrra on neid vähem sellel teisel rajal. Tõsi, see annab teatava prioriteedi ühistranspordile, aga kesklinnas on see mõistlik," lausus Rüütelmaa.

Liikluskorralduse juhi soovitus on kasutada võimalust ja jätta oma auto Torupilli Selveri kõrvale rajatud "pargi ja reisi" parklasse, kus on kohti ligi paarisajale autole.

"Kes tahab mugavalt ja kiiresti liigelda, tuleb mööda Laagnat ja jätab oma auto "pargi ja reisi" parklasse. Tal on terve päev ühistransport tasuta. Samas kõrval on bussipeatus. Istub bussi ja on hopsti seal, kus ta soovib. Kes hindab oma aega, on keskkonnateadlik ja säästlik liikleja, temal on täiendavalt üks võimalus juures," ütles Rüütelmaa.

"Pargi ja reisi" parkla Torupilli Selveri juures. Foto: Priit Luts/ERR

Et sellest parklast mugavam ühistranspordile minna oleks, rajati üks uus bussipeatus Laagna teele ja kummaski suunas uus bussipeatus ka Selveri ja Kadrioru staadioni harjutusväljaku vahele.

Uus bussipeatus Gonsiori tänaval. Foto: Siim Lõvi/ERR

Parklast bussipeatusesse jõudmise lihtsustamiseks tuleb vahetult pärast Laagna teelt Gonsiorisse keeramist liiklejail silmitsi seista ülekäigurajaga. Ülekäigurada tuleb kohe pärast kurvi, mistõttu võib see potentsiaalselt ohtlikuks osutuda.

Rüütelmaa ütles, et varem oli sõidutee lahe ja lai, aga nüüd tuleb Laagnalt Gonsiorisse keerates sõita ohutussaare kõrvalt ning sinna tuleb ka teisi liiklust rahustavaid meetmed.

"Praegu ei paista, et see oleks ohtlik. Aga see jääb esialgu tõsise monitoorimise alla ja vajadusel lahendame küsimuse jooksvalt," lubas ta.

Uus ülekäigurada. Foto: Priit Luts/ERR

Autojuhid peavad veel ühe muudatusega harjuma. Nimelt pole neil võimalik enam Gonsiorilt enam mahasõiduraja kaudu Vesivärava tänavasse keerata. Seevastu on jalakäijatel nüüd turvalisem ning kõnnitee ei sunni neid enam tiiru tegema.

"Iga ümberehitusega ja teedevõrgu muudatusega on väga teretulnud, kui autojuht mõtleb läbi oma marsruudi. Minu küsimus on, miks peab autojuht sõitma Kadriorgu läbi asumi ja elumajade vahelt?" põhjendas Rüütelmaa.

Paremale pöördeid ei keelata ära, kuid selleks tuleb kasutada edaspidi siis ühissõidukirada. Sama kehtib olukorra kohta, kus muutsuuna foor läheb keset liiklemist punaseks. Ka sel juhul tuleb teel esimesel võimalusel maha keerata.

Sõidurada, mis viis Gonsiorist Vesiväravasse, on kadunud. Foto: Priit Luts/ERR

Muud rekonstrueerimistööde käigus tehtud muudatused on väiksemad. Sõidutee laius on võrreldav varasemaga, kohati on jalakäijatele ruumi juurde tehtud. Seda eelkõige teelõigul, mis jääb Pronksi ja Laikmaa tänava vahele. Istutatud on ka uusi puid.

Nii mõneski kohas on jalakäijatele rohkem ruumi.Parkimikohad Gonsiori tänava ääres uute puuistikute vahel. Viru keskuse galerii alt Lasnamäe suunas liikudes on autodele jätkuvalt vaid üks sõidurada.Jalakäijatele pisut rohkem ruumi.

Uued puud Gonsiori tänaval.Keskel oleval sõidurajal käib hommikuti liiklus ühes suunas ning õhtuti teises.

Toimetaja: Priit Luts

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: