Vabatahtlikud tõttavad auto alla jäänud loomadele appi mitu korda päevas

Foto: ERR

Loomapäästegrupi vabatahtlikud püüavad abistada tuhandeid liikluses viga saanud loomi ja linde ning soetada loomade transpordiks vanad politseibussid. Tööst vabatahtlikel puudust ei tule, sest loomi sõidavad nad ära tooma mitu korda päevas.

Reks jäi kuu aega tagasi Tartu maanteel Assakul auto alla - oli hämar ja juht ei märganud maanteele astunud koera. Õnnetust nähes peatusid ka teised autojuhid ning kutsusid abi. Reksi vigastused olid rasked ja talle tehti mitu operatsiooni, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Reksi raviks annetati üle 10 000 euro. Tänu sellele rahale on suudetud elule aidata veel hulk linde ja neljajalgseid.

Vastasutatud Loomapäästegrupi juhi Heiki Valneri sõnul pole loomade ravimine sugugi odav ning annetusteta hakkama ei saa.

"Tavapraktika on see, et loom peale, kohe kliinikusse, vastavad protseduurid, valuvaigistid peale. Tulevikus võiks olla buss, kus tehakse valuvaigistid kohapeal ära, aga ärme hakka väga ka unistama, sest loomaarste napib ja kes selle kõik kinni maksab," rääkis Valner.

MTÜ Loomapäästegrupp transpordib viga saanud loomi praegu oma isiklike sõidukitega, kuid plaanis on soetada vanad politseibussid, mis kohandati teenistuskoerte veoks.

Autorataste all saab surma või viga tuhandeid loomi. "Auto alla jäänud ja vigastatud loomadega tegelevad esmajoones tee omanikud. Riigiteede puhul on see riik maanteeameti näol ja nende koostööpartnerite näol, kohalike teede puhul kohalikud omavalitsused," selgitas keskkonnaameti nõunik Teet Koitjärv.

Suurulukitest jääb kõige rohkem auto alla metskitsi - aastas umbes 2000. Vigastatud suuruluk tavaliselt hukatakse.

"Suurulukid ja suurkiskjad on need loomad, kellega peavad tegelema jahimehed. Ülejäänud loomad on väikeulukite klassist ja kui väikeuluk on tee peal, siis see on nüüd küll teeomaniku asi ta tee pealt ära koristada või vähemalt eemale viia," rääkis Eesti jahimeeste seltsi tegevjuhi nõunik Kaarel Roht.

Vabatahtlike hoole all paraneval Reksil seisab ees veel üls operatsioon ning siis jääb tal üle oodata veel päris oma kodu. Tema endine peremees või perenaine ei ole endast teada andnud.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: