Pompeo: seadusevastane sisseränne USA-Mehhiko piiril läheneb kriisile ({{contentCtrl.commentsTotal}})

USA-sse suunduv Hondurase migrantide karavan.
USA-sse suunduv Hondurase migrantide karavan. Autor/allikas: CARLOS ALONZO/AFP/Scanpix

Ebaseaduslik piiriületus üle USA-Mehhiko piiri on lähenemas kriisi tasemele, ütles USA välisminister Mike Pompeo ajal, mil mitu tuhat põgenikku plaanib ületada Mehhiko-Guatemala piiri ja minna USA-sse.

"President (Donald) Trump on olnud selge selles, mis on suurim küsimus, millega me täna silmitsi seisame. Me oleme kiirelt jõudmas punkti, mis näib olevat kriisihetk: rekordarv migrante," ütles Pompeo kohtumisel oma Mehhiko ametivenna Luis Videgarayga.

Pompeo viibib praegu Mehhikos osana visiidist Kesk-Ameerika riikidesse. Visiit toimub ajal, mil umbes 3000 Hondurasest pärit inimest valmistuvad kollektiivselt ületama Mehhiko lõunapiiri Guatemalaga ja minema läbi Mehhiko USA-sse.

Trump hoiatas, et peatab abirahade maksmise Guatemalale, Hondurasele ja El Salvadorile ning sulgeb USA-Mehhiko piiri, kui võimud põgenike karavani enne USA-d ei peata.

Ta ähvardas neljapäeval saata sõjaväe Mehhiko piirile ja sulgeda see migrantide rünnaku eest. Trumpi sõnul on tegemist Guatemala, Hondurase ja El Salvadori rünnakuga Ühendriikidele, milles on süüdi demokraadid. President lisas, et migrantide karavanis on palju kurjategijaid.

"Ma pean nõudma Mehhikolt kõige karmimal moel selle rünnaku peatamist ja kui nad seda ei suuda, saadan ma kohale USA sõjaväe ja sulgen meie lõunapiiri," lausus USA president.

Trump on teinud piirimüürist ühe oma presidentuuri põhiteemadest, kuid neljapäevane torm Twitteris oli iseäranis raevukas. Trump märkis, et on isegi valmis tooma ohvriks hiljuti uuendatud Põhja-Ameerika vabakaubandusleppe Mehhiko, Ühendriikide ja Kanada vahel, uue nimega USMCA.

"Rünnak meie riigi lõunapiirile, sealhulgas kuritegelike elementide ja uimastite sisseimbumisega, on mulle presidendina kaugelt tähtsam kui kaubandus või USMCA," säutsus Trump. 

Valge Maja pressiesindaja Sarah Sanders märkis samal ajal, et administratsioon soovib kirglikult ebaseadusliku sisserände küsimust lahendada ning teeb piiril head tööd. 

USA välisminister Mike Pompeo lahkus neljapäeval ringreisile piirkonnas, mis esmalt viib teda Panamasse, reedel aga Mehhikosse. Mehhiko külastus on iseäranis tähtis tulevastele suhetele, sest see toimub just enne presidendiks valitud Andres Manuel Lopez Obradori ametissevannutamist detsembris. 

Mehhiko tõenäoline tulevane välisminister Marcelo Ebrard ei omistanud Trumpi avaldustele erilist tähtsust, öeldes, et see on suunatud kodumaisele elektoraadile. "See oli ennustatav ja lähenemas on ka valimisprotsess, seega ta lähtus poliitilisest arvestusest," ütles Ebrard. 

Esimesed sajad Hondurase migrandid on jõudnud Guatemala- Mehhiko piirile. Mehhiko on toonud sinna sadu märulipolitseinikke, ent lubanud samas iga migrandi asüülitaotlust ÜRO pagulasameti abil eraldi käsitleda.

Toimetaja: Karin Koppel

Allikas: AFP-BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: