Valge Maja: migrandiperede piiriületused USA piiril on kriisitasemel

USA-sse suunduvad Hondurase migrandid.
USA-sse suunduvad Hondurase migrandid. Autor/allikas: Pedro Pardo/AFP/Scanpix

Migrandiperede ebaseaduslik piiriületus üle USA-Mehhiko piiri kerkis septembris kriisitasemele, teatas Valge Maja teisipäeval.

USA piirivalve pidas septembris lõunapiiril kinni 16 658 pere koosseisus ebaseaduslikult riiki sisenenud inimest. Seda on 900 võrra enam kui augustis ja lausa 12 000 rohkem kui eelmise aasta septembris. 

Ühendriikide lõunapiirile saabuvate migrandiperede arvu tõusust teatati päev pärast seda, kui USA president Donald Trump nimetas Mehhikos Ühendriikide piirile suunduvat umbes 7000 inimesega migrandikaravani riiklikuks hädaolukorraks ja ähvardas ebaseadusliku immigratsiooni täielikuks peatamiseks piiri sulgeda. 

USA tolli- ja piirivalveamet teatas, et 30. septembriga lõppenud rahandusaastal on Mehhiko piiril kinni peetud või tabatud 521 090 immigratsioonidokumentideta inimest. Seda on 105 000 võrra rohkem kui aasta varem. 

Peredena saabuvate migrantide ning saatjate alaealiste osakaal Ühendriikidesse saabuvate illegaalsete immigrantide koguarvust on tõusnud 40 protsendini. 

Anonüümsust palunud kõrge valitsusametnik nimetas seda "seninägematuks piirikriisiks USA ajaloos". 

Tema sõnul muudavad seadused, mis on mõeldud piiriületajate õigusi ja turvalisust kaitsma, Washingtoni jaoks võimatuks nende kodumaale tagasisaatmise, sunnivad valitsust nende asüülitaotlusi läbi vaatama ja nad Ühendriikidesse lubama. 

"Kulu ühiskonnale on tohutu," lisas ametnik. 

Toimetaja: Merili Nael

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: