Eesti operaatorid maksavad Vene kanalitele miljoneid eurosid litsentsitasu

PBK ajakirjanik telekanali uudistestuudios Riias.
PBK ajakirjanik telekanali uudistestuudios Riias. Autor/allikas: Ints Kalnins/Reuters/Scanpix

Eestis teleprogramme vahendavate operaatorite kliendid maksavad põhipakettides olevate idanaabri kanalite eest neile litsentsitasuna ligi kolm miljonit eurot aastas, kui lisada siinselt turult saadav reklaamiraha, paisub teenitav tulu aastas kuue miljoni euroni.

"Minult kui Eesti kodanikult võtavad operaatorid baaspaketi eest raha, millest osa tasuvad nad nendes pakettides olevatele Venemaa suurtele telekanalitele," ütles Tallinna Ülikooli Balti filmi, meedia, kunstide ja kommunikatsiooni instituudi (BFM) õppejõud Jüri Pihel Postimehele.

Pihel nentis, et isegi kui ta ei taha nende propagandakanalite eest maksta, siis peab ta seda tegema ning ei saa nendest loobuda, sest need on põhipaketis.

Anonüümsust palunud asjatundjad märkisid, et põhipakettides olevatele Pervõi Baltiiski Kanalile (PBK) ning kanalitele NTV-Mir, RTR-Planeta ja Ren TV Estonia maksavad Eesti operaatorid hinnanguliselt 2,7–3 miljonit eurot litsentsitasu aastas.

Neid kanaleid vahendavad Eesti operaatoritele Lätis registreeritud Baltijas Mediju Alianse (BMA) ja Eestis registreeritud Balti Autorite ja Leviliit (BALL), samas operaatorid Elisa, Telia, STV ja TVPlay Home (endine Viasat) ei avalda, kui palju nad litsentsitasu maksavad, sest see on ärisaladus.

Eestis ei reguleeri Venemaa telekanalite tegevust ükski seadus ning kuna need kanalid ei ole Eestis registreeritud, ei pea nad näiteks erinevalt rahvusringhäälingu venekeelsest telekanalist ETV+ täitma keeleseadust ning varustama oma saateid eestikeelsete subtiitrite või otsesaateid sünkroontõlkega.

Toimetaja: Marek Kuul

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: