Olerex prognoosib kütuse jaehindadele peatset langust

{{1540376340000 | amCalendar}}
Foto: ERR

Olerexi müügidirektor prognoosib geopoliitiliste sündmuste taustal lähiajaks mootorikütuste sisseostuhinna langust, misläbi peaksid langema ka Eesti kütuseturu jaehinnad.

Mootorikütuste hind tankla hinnapostil koosneb kolmest suurest komponendist, märkis Olerexi müügidirektor Marko Laving pressiteate vahendusel – kütuse maailmaturu hind, dollari-euro vahetuskurss ning konkurents kütuseturul.

"Lühiajaliselt dikteerib tanklate ja piirkondade hinnavahesid konkurents ning kütusefirmade efektiivsusest tulenev võimekus hoida madalaimat hinda. Hindade liikumist päevade, nädalate ja kuude lõikes dikteerivad peamiselt aga kaks esimest punkti ehk kütuse sisseostuhind eurodes," märkis Laving.

Kuna viimasel nädalal on USA dollari ja euro kurss olnud stabiilne, siis võib tema hinnangul eeldada, et nafta maailmaturu hinnalangus jõuab Eestini ilma valuutaturu moonutuseta. See, millal muutub postihind Eesti tanklates, sõltub peamiselt rafineerimistehaste omavahelisest konkurentsist ning võimekustest.

"Mida kiiremini ollakse tehastes valmis pakkuma madalama hinnaga mootorikütuseid, seda kiiremini langeb mootorikütuste hind kütuseturul ning seda kiiremini jõuab madalam hind ka hind ka tarbijani," märkis Laving.

Taustaks rääkis Olerexi müügijuht, et viimaste nädalate jooksul mootorikütuste hinnad tõusid, kasvu mõjutasid Venezuela naftatööstuse kokkuvarisemine ning Iraani sanktsioonid. Viimastel päevadel on toornafta hind aga kiirelt langenud ning jõudnud alla 80 dollari barrelilt.

"Turge on rahustanud taanduv hirm selle ees, et USA kehtestab Saudi Araabia suhtes sanktsioonid seoses ajakirjanik Khashoggi mõrvaga ning, et Saudi Araabia võib nendele vastata naftatarnete piiramisega," märkis ta.

Lääne reaktsioon kogu mõrvaloole osutus tema sõnul üllatavalt pehmeks, ilmselt piirdutakse Lavingi hinnangul USA poolt viisakeeluga mõrvas otseselt kahtlustatavatele saudidele ja Kanada poolt võimaliku relvamüügileppe kärpimisega.

Teisipäeval tegi saude toetava olulise žesti Totali tegevjuht Patrick Pouyanné, osaledes põlu alla sattunud tähtsal saudide investeerimiskonverentsil, lisas Olerexi müügijuht. Hinnalangusele on hoogu andnud ka Saudi Araabia lubadus naftapakkumist suurendada.

Praegustele märkidele toetudes on igal juhul võimalik Lavingi sõnul prognoosida mootorikütuste sisseostuhinna langust ning tarbijatele heaks uudiseks võib oodata peagi ka tanklate hinnapostidel mootorikütuste hinnalangust.

Alexela langetas diisli liitrihinna 1,4 eurost madalamale

Alexela juhatuse liige Alan Vaht teatas kolmapäeval, et tanklakett langetas oma diisli liitrihinna 1,4 eurost madalamale.

Vaht rääkis BNS-ile, et diislikütuse maailmaturuhind on oktoobri algusest praeguseni langenud 3,5 senti. "Tegelikult langetasime tanklas hinda rohkem, kui see maailmaturuhind on langenud," märkis ta. 

Bensiinikütuste hind on samal ajal oktoobri algusest praeguseni langenud 5 senti ning see hind on Vahti sõnul ka täielikult tanklates kajastunud. 

Alexela juhatuse liige eeldab seejuures, et ka teised Eesti kütusemüüjad tulevad antud hinnalangetusega kaasa. 

Vaht avaldas aga suurt muret selles osas, kuidas globaalne kütuseturg edasi toimib. "Saudi Araabia on väga osavalt püüdnud turgu rahustada, öeldes, et nad toovad piisavalt palju kütust turule. Küsimus on mille arvelt seda kütust turule tuuakse," rääkis ta.

"Kui aga vaba ressurss on ära kasutatud, siis see seab kütuseturu pingesse. Kümne päeva pärast jõustuvad USA sanktsioonid Iraanile ning siis jõuab jõuab turgudel kohale reaalsustaju, et turgudel on kütust on vähe," kommenteeris Vaht maailma kütuseturul toimuvat. 

Alexela juhatuse liikme sõnul tähendab kõik see paratamatult ka uut survet kütuse hindadele.

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: