Macron süüdistas Ungari ja Poola juhte

Emmanuel Macron Bratislavas.
Emmanuel Macron Bratislavas. Autor/allikas: SCANPIX / SIPA

Prantsuse president Emmanuel Macron läks reedel mõõdukalt kriitikalt Ungari ja Poola aadressil üle vihasele, süüdistades nende riikide juhte valetamises oma rahvale Euroopa Liidu kohta.

"Ungaris ja Poolas mängivad mõned nende liidreist lubamatu mõttega. Kui ma kuulen, kuidas nad võrdlevad Brüsselit endisaegse [nõukogudeaegse] Moskvaga on see hullumeelne ja lubamatu," ütles Macron Euroopa-meelsele auditooriumile Slovakkia pealinna Bratislavat külastades.

"Nad valetavad oma rahvale," kurjustas inglise keeles rääkinud Macron.

"Kui ma näen suuri plakateid kirjaga "Ei Brüsselile" või "Peatage Brüssel", küsin ma endalt, mida nad teevad?"

Macroni sõnul on euroskeptiline Ungari peaminister Viktor Orbán ja tema rahvuslik erakond Fidesz kasvanud välja jõukusest, mille EL-i tõukefondid tõid Ungarisse pärast selle ühinemist blokiga 2004. aastal.

Macron võrdles Poola ja Ungari juhte nende inimestega, kes tegid Ühendkuningriigis kihutustööd Brexiti nimel ja lahkusid sealt kohe pärast oma võitu.

Varem Tšehhi, Ungari, Poola ja Slovakkia ajakirjanduses ilmunud artiklis ärgitas ta EL-i Ida-Euroopa liikmesriike, eelkõige Poolat ja Ungarit mitte taganema ühenduse põhimõtetest. Bloki põhiväärtuste vahel ei saa valida, märkis Macron.

Oma kahepäevasel visiidil Slovakkiasse ja Tšehhi Vabariiki hoiatas Macron ka, et igasugused liikmesriikide katsed vähendada oma makseid ühiseelarvesse õõnestab EL-i ühtsust, sealhulgas ühisturgu.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: