Seeder ei toeta Fideszi väljaheitmist Euroopa Rahvaparteist

Viktor Orban ja Helir-Valdor Seeder 2018. aasta oktoobris Tallinnas jalgpallikoondiste kohtumist vaatamas.
Viktor Orban ja Helir-Valdor Seeder 2018. aasta oktoobris Tallinnas jalgpallikoondiste kohtumist vaatamas. Autor/allikas: Helir-Valdor Seeder/Facebook

Erakonna Isamaa esimees Helir-Valdor Seeder taunib küll Ungari lähedasi suhteid Venemaaga, kuid ei pea vajalikuks riiki valitseva erakonna Fidesz väljaheitmist konservatiivseid jõude ühendavast Euroopa Rahvaparteist (EPP) Ungari sisepoliitikas toimuva pärast.

"Minu arvamus on see, et me ei peaks kindlasti kiirustama kedagi välja heitma. Sellepärast, et probleeme on, aga kindlasti ei ole Fidesz ega ka Orban ühemõõtmelised. On nii positiivset kui ka problemaatilist," ütles Seeder ERR-ile.

"Kindlasti on positiivne see, mis puudutab Euroopa ühtse kristliku kultuuriruumi hoidmist ja rahvusliku identiteedi tähtsustamist, pereväärtuste hoidmist ja palju muud - see on minu arvates kõik positiivne," märkis Isamaa esimees. "Aga problemaatiline on Fideszi juures kõik see, mis puudutab väga lähedast suhtlemist Venemaaga. Oma majanduse, oma toormesõltuvuse suurendamist Venemaast," loetles ta. Samuti taunis Seeder Ungari tegevust NATO-s, kus Budapest takistab alliansi ja Ukraina suhete tihendamist seoses erimeelsustega Ukrainas elavate ungarlaste üle. "Need on kindlasti probleemsed kohad Fideszi tegevuses, mis vajaksid arutamist," tõdes Seeder.

"Aga ma arvan, et nende probleemide lahendamisele ei aita kuidagi kaasa see, kui me võtame vastu väga radikaalseid otsuseid ja arvame Fideszi Euroopa Rahvapartei ridadest välja. Ühe partei raames, parteisiseselt - kui nad on laua taga, on palju lihtsam neid mõjutada, kui siis, kui nad on väljas ja võib-olla veelgi rohkem radikaliseeruvad. Ja võib-olla sellega tõukame neid veelgi rohkem koostööle Venemaaga," arutles Isamaa esimees.

Nädala algul esitasid 12 Euroopa Parlamendi suurimasse, EPP saadikurühma kuuluvat erakonda ametliku taotluse Ungari autoritaarse peaministri Viktor Orbani erakonna Fidesz väljaheitmiseks Euroopa Rahvaparteist. Pöördumise ajendas Fideszi käivitatud plakatikampaania, milles süüdistatakse Ungari-Ameerika ärimeest ja filantroopi George Sorosit ning Euroopa Komisjoni presidenti Jean-Claude Junckerit illegaalse immigratsiooni toetamises.

"See plakati-asi on kindlasti suunatud sisepoliitilisse tegevusse ja mõjutab inimeste hoiakuid ja mentaalsust, see ei ole nüüd otseselt välispoliitika," kommenteeris Seeder.

"Nii, et ma arvan, et ei ole lihtsaid must-valgeid lahendusi - tõmbame joone, arvame välja ja sellega lahendame probleemi. Ei lahenda!" leidis Seeder.
"Mina arvan, pigem tuleb võtta aeg maha, rääkida veel kord läbi, püüda leida lahendusi, mõjutada ka Fideszi poliitikat vastastikku. Fidesz tegelikult vajab ka Euroopa Rahvaparteid, et tal oleks parem väljund Euroopas, tema mõju oleks ka suurem, kui ta kuulub Euroopa kõige suuremasse poliitilisse perre.," rääkis Seeder.

Isamaa juht leidis, et Euroopa Liit peaks üldse vähem liikmesriikide siseasjadesse sekkuma. "Ma arvan küll, et me Euroopa Liidus peamegi rohkem vaatama seda, mis puudutab Euroopa liikmesriikide omavahelist koostööd ja ühist välispoliitikat ja ühiseid väärtusi. Kui sügavalt me saame ühe või teise liikmesriigi sisse minna - see on omaette küsimus ja siin me oleme kindlasti subjektiivsed. Me võime leida probleeme näiteks Austriast või Itaaliast ja paljudest teistest riikidest. Ma arvan, et see käib Euroopa Komisjonil, Euroopa Parlamendil ja institutsioonidel üle jõu hakata lahkama üksipulgi neid juhtumeid ja seda poliitikat, mida liikmesriikides tehakse. Me leiaksime väga palju põhjusi ja see oleks väga subjektiivne. Nii, et ma arvan, et see on üldiselt väga libe tee," tõdes Seeder.

Fideszi väljaheitmist nõuavad Belgia erakonnad CD&V ja cdH, Soome Koonderakond Kokoomus, Kreeka Uus Demokraatia, Leedu Isamaaliit - Kristlikud Demokraadid, Luksemburgi CSV, Hollandi CDA, Portugali erakonnad CDS-PP ja PSD, Rootsi kristlikud demokraadid ja Mõõdukas Koonderakond ning Norra Høyre.

Toimetaja: Mait Ots

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: