Tšehhi peaminister vastas Merkeli ja Macroni kriitikale Visegradi riikide aadressil

Visegradi nelik ehk Tšehhi Vabariik, Slovakkia, Poola ja Ungari ei ole ülejäänud Euroopa Liidust eraldi ega vastandu sellele, ütles Tšehhi peaminister Andrei Babiš vastuseks Saksamaa liidukantsleri Angela Merkeli ja Prantsusmaa presidendi Emmanuel Macroni kriitikale nende aadressil.

Merkel ja Macron külastasid Prahat Tšehhoslovakkia Vabariigi loomise sajanda aastapäeva puhul. Istanbuli neljapoolsele Süüria tippkohtumisele kiirustavad Merkel ja Macron jõudsid enne läbi hüpata Tšehhi Vabariigi pealinnast Prahast, Macron jõudis ära käia koguni ka Slovakkia pealinnas Bratislavas.

Seal loobuski ta oma senisest talitsetud toonist ning käratas, et Ungari ja Poola juhid valetavad oma rahvale, võrreldes Euroopa Liitu Nõukogude Liiduga.

Slovakkiale ja Tšehhile Macronil etteheiteid ei olnud.

"Tahan öelda, et Tšehhi Vabariik ja Prantsusmaa saavad üheskoos Euroopat edasi viia. Esiteks näidates, et pole mingit lõhet Ida ja Lääne vahel. On ainult üks ühinenud Euroopa. Ühinenud oma ajaloo ja ühiste ambitsioonide põhjal," teatas Macron.

Saksamaa liidukantsler pidas peale Euroopa Liitu lõhestavate vastanduste murettekitavaks ka tõika, et Euroopa Liidu eri osad liiguvad edasi erinevatel kiirustel, isegi saja aasta eest ühise vabariigi moodustanud ning möödunud sajandi 90dail aastail lahku läinud Tšehhimaa ja Slovakkia.

"Praegu on meil erinevatel kiirustel liikuv Euroopa. Näiteks ei ole Tšehhi Vabariigil
eurot, kuigi Slovakkial on," osundas Merkel.

Kuigi Tšehhi suhtes olid nii Macron kui ka Merkel viisakad, oli Tšehhi peaministri Andrej Babisi vastusest tunda, et ta võttis kriitikat Visegradi neliku aadressil isiklikult.

"Proua kantsler teab väga hästi, et ma olen tegutsenud väga konstruktiivselt Euroopa institutsioonides ja et me oleme huvitatud EL-i funktsioneerimisest ning mitte selle lõhestamisest ja et me üritame üheskoos probleemidega toime tulla," teatas Babis.

Babisi hinnangul on Euroopa Liidu ja Visegradi neliku vastandamine ebaviisakas ja vale.

Toimetaja: Merilin Pärli

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: