Macron: idapoolsed liikmed ei tohi loobuda EL-i põhimõtete järgimisest

Prantsusmaa president Emmanuel Macron ÜRO peaassambleel.
Prantsusmaa president Emmanuel Macron ÜRO peaassambleel. Autor/allikas: Ludovic Marin/AFP Photo/Scanpix

Prantsuse president Emmanuel Macron manitses reedel idapoolseid Euroopa Liidu liikmesriike mitte loobuma ühenduse põhimõtete täitmisest.

Prantsuse riigipea kuulutas Tšehhi, Ungari, Poola ja Slovakkia meedias avaldatud usutluses, et "Euroopa ei ole ostukeskus", korrates oma varasemat seisukohta, et liikmesriigid ei saa valida, missuguseid EL-i aluspõhimõtteid järgida.

Seitse kuud enne Euroopa Parlamendi valimisi ütles Macron, et ootab valimiskampaaniast heitlust "progressiivsete" ja "natsionalistlike" jõudude vahel.

Prantsuse president, kes alustab reedel kahepäevast visiiti Slovakkias ja Tšehhis, avaldas ka muret mõnede EL-i liikmesriikide keeldumise pärast mitte võtta 2015. aasta rändekriisi järel EL-i programmi alusel vastu Lähis-Idast ja Põhja-Aafrikast pärit migrante.

"Meil on kollektiivne vajadus sidususe ja solidaarsuse järele: me ei saa lõigata Euroopa eelarvest kasu ilma solidaarsuse näitamiseta rände küsimuses," sõnas Macron, hoiatades, et mõne liikmesriigi iga samm oma panuse vähendamiseks EL-i ühisesse eelarvesse kahjustaks bloki ja selle ühisturu ühtsust.

"Me ei saa vähendada oma panust Euroopa eelarvesse, saamata aru, mida ühisturg meile annab. Kui me tahame Euroopat tappa, peaksime praegusel kursil jätkama," ütles ta.

Prantsuse presidendi sõnul ei ole Euroopa "ühesuunaline tänav, vaid vastastikune pühendumine".

Poola vastuolulistel kohtureformidel peatudes avaldas ta lootust, et "Poola valitsus astub vajalikke samme Euroopa Komisjoni ja selle partnerite murede adresseerimiseks".

Poola konservatiivne valitsus on sattunud Euroopa Komisjoniga vastuollu kohtureformide pärast, mis Brüsseli hinnangul kujutavad ohtu kohtusüsteemi sõltumatusele, õigusriigile ja demokraatiale Kesk-Euroopa riigis.

Macron märkis ka, et "olukord õigusriigiga Ungaris on läbi tegemas muret tekitavaid arenguid", ja viitas võimude lahusust ja vabaühenduste sõltumatust ähvardavatele ohtudele.

"Mul on head suhted Viktor Orbániga, keda ma isiklikult austan ja kes on ungari rahva valitud peaminister... Kuid Euroopa, mis ignoreerib ideede ja tõekspidamiste mitmekesisust, kohtusüsteemi või meedia sõltumatust, ning poliitilise tagakiusamise eest põgenevate pagulaste vastuvõtmist, tähendab enese reetmist," lausus Prantsuse riigipea.

Macron mõistis hukka ka uuriva ajakirjaniku veebruarikuise mõrva Slovakkias, kinnitades, et "ajakirjanike ähvardamine, ründamine või tapmine õõnestab meie demokraatiate alustugesid".

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: