Pittsburghi sünagoogitulistamises hukkus 11 ja sai viga kuus inimest ({{contentCtrl.commentsTotal}})

{{1540654140000 | amCalendar}}
Foto: AP/SCANPIX

Relvastatud mees, kes praeguseks on kinni peetud ja tuvastatud, avas laupäeval USA kirdeosas Pittsburghi linnas sünagoogis tule, tappes 11 ja vigastades kuut inimest.

Pittsburghi avaliku turvalisuse direktor Wendell Hissrich kinnitas päevalehe Washington Post ja telekanali CBS kohaliku haru teateid 11 inimese hukkumisest. Teised meediaallikad teatasid varem neljast kuni kaheksast hukkunust.

Veretöö sooritati Squirrel Hilli elamurajoonis asuvas Elupuu sünagoogis, kus peetakse laupäeva hommikuti palvust.

Politsei on teatanud, et ründaja sammus sünagoogi, hüüdes: "Kõik juudid peavad surema." Tulistaja avas ka sündmuskohale saabunud politseinike pihta tule.

Võimud kinnitasid varem meedias levinud teateid, et vahistatud on Robert Bowers (46).

Pennsylvania lääneringkonna föderaalprokuröri Scott Brady sõnul esindab Bowers "halvimat osa inimkonnast" ja teda võib oodata süüdistuste esitamine veel laupäeval.

Föderaaluurijad käsitlevad tulistamist vihkamiskuriteona. Föderaalse Juurdlusbüroo (FBI) Pittsburghi osakonda juhtiv eriagent Bob Jones ütles, et Bowers ei olnud korrakaitseametkondadele teada ja FBI usub, et ta tegutses üksinda.

USA president Donald Trump kritiseeris rünnaku järel vihkamist riigis ning ütles hiljem, et antisemitismi ei tohi Ühendriikides sallida.

"See võigas massimõrv on puhas kurjus. Seda on raske uskuda ja ausalt öeldes on see midagi kujuteldamatut. Meie rahvas ja kogu maailm on leinast šokis ja kohkunud," sõnas president.

"See oli antisemiitlik tegu ning sellele vihkamist täis mürgile tuleb kõikjal vastu seista," ütles Trump, kes oli varem öelnud, et tulistamises sai surma ja vigastada palju inimesi.

Antisemitismiga võitlev vabaühendus Laimuvastane Liiga (Anti-Defamation League) teatas, et tõenäoliselt on tegu ohvriterohkeima rünnakuga juudikogukonnale USA ajaloos.

Trump, kellel on laupäeval kavas kampaaniaüritused Indiana ja Illinois´ osariikides, ütles esialgu, et plaanib Illinois´sse kavandatud ürituse ärajätmist, kuid sõnas hiljem, et otsustas raske südamega siiski sellel toimuda lasta, sest "kurjusel ei tohi lasta meie elusid ja päevakava muuta".

Rünnak langeb USA jaoks tundlikule ajale, kui käimas on pingeline vahevalimiste kampaania ning kõigest paar päeva on möödunud pakipommide saatmisest tähtsatele demokraatidest poliitikutele ja mõnele nende suurtoetajale.

Trump teeb 6. novembri vahevalimiste eel üle riigi kampaaniat senatisse ja esindajatekotta pürgivate või tagasivalimist taotlevate vabariiklaste toetuseks.

Prokuratuur esitas sünagoogitulistajale 29 süüdistust

Prokurörid esitasid tulistajale süüdistuse 29 föderaalkuritegude süüdistuspunktis, teatas justiitsministeerium.

Robert Bowersile esitati muuhulgas 11 süüdistust usuliste tõekspidamiste praktiseerimise surmani viinud takistamises ja vägivaldse kuriteo ajal mõrva sooritamiseks tulirelva kasutamise 11 süüdistuspunktis, teatas USA Pennsylvania osariigi lääneringkonna föderaalprokuratuur avalduses.

"Vägivallakuriteod toetuvad föderaalsetele kodanikuõiguste seadustele, mis keelavad vihakuriteod," seisis avalduses.

President Donald Trump andis laupäeva õhtul austusavaldusena tulistamisohvritele käsu langetada USA lipud rünnaku järel poolde vardasse. Otsus puudutab riigilippe Valges Majas, sõjaväerajatistes, riigi- ja omavalitsusasutustes, mereväebaasides ja laevadel ning lipud jäävad poolde vardasse 1. novembrini.

Politseinikud Pittsburghi sünagoogi juures. Autor: Pam Panchak/SCANPIX

Toimetaja: Merilin Pärli

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: