Prantsusmaal avaldasid tuhanded juudivastaste rünnakute vastu meelt

Pariisis ja üle kogu Prantsusmaa avaldasid teisipäeval viimasel ajal Prantsusmaal aset leidnud juudivastaste rünnakute laine vastu meelt tuhanded inimesed.

Teisipäeva õhtul Pariisi Vabariigi väljakul korraldatud meeleavaldus oli üks 70-st teisipäeval üle kogu riigi aset leidnud demonstratsioonist antisemiitlike rünnakute sagenemise vastu riigis. 

Rahvast kutsusid meeleavaldustest osa võtma koguni 18 erakonda ning Pariisi üritusel osalesid teiste seas peaminister Édouard Philippe ja rohkem kui pooled tema valitsuskabineti liikmed. Kohal olid ka endised presidendid François Hollande ja Nicolas Sarkozy. 

Parlament peatas mitmeks tunniks töö, et meeleavaldusel saaksid osaleda ka seadusandjad. Prantsusmaa usujuhid pidasid teisipäeval kohtumise siseminister Christophe Castaneriga, et kinnitada selliste rünnakute valguses oma ühtsust. 

Philippe ütles teleesinemises, et tuleb karistada neid, kes "ideoloogia tõttu; sellepärast, et nad arvavad, et see on kerge valik; rumalusest või vaenulikkusest seavad küsimärgi alla selle, kes me oleme - mitmekesine, kuid uhke rahvas". 

President Emmanuel Macron külastas varem teisipäeval Saksa piiri lähedal Alsace´is Quatzenheimi külas juudi surnuaeda, kus vandaalid olid kirtseldanud umbes 80 hauale haakristid. Macron lubas valitsuselt karme meetmeid vihakuritegude vastu. 

"Me hakkame tegutsema, seadusi vastu võtma ja karistama," ütles Macron kalmistul juudikogukonna liidritele. "Need, kes seda tegid, ei ole Vabariigi väärilised," lausus president, kes asetas hiljem valge roosi Teise maailmasõja ajal Saksamaale saadetud juute mälestava hauakivi juurde. 

See oli viimastel kuudel juba teine ulatuslikum hauarüvetamise juhtum piirkonnas. Detsembris rüvetasid vandaalid Quatzenheimist pooletunnise sõidu kaugusel Herrlisheimis ligi 40 hauda ja holokaustiohvrite mälestusmärki. 

Hiljem teisipäeval asetasid Macron ja esimene leedi Brigitte pärja Pariisi holokaustimemoriaali ette. 

Politsei andmeil tõusis eelmisel aastal Prantsusmaal juudivastaste rikkumiste arv 74 protsenti. See on tekitanud ärevust riigis, kus elab Euroopa suurim juudikogukond.

Mitu ametnikku on süüdistanud alates novembri keskpaigast protestiaktsioone korraldavat niinimetatud kollavestide liikumist äärmuslaste vägivallalaine põhjustamises ning on väitnud, et mõned protestijad on paistnud silma ka antisemiitlike tegudega. 

"Oleks vale ja absurdne nimetada kollavestide liikumist antisemiitlikuks," lausus peaminister teisipäeval avaldatud usutluses ajakirjale L'Express. 

Philippe hoiatas samas, et antisemitismil on "Prantsuse ühiskonnas väga sügavad juured". 

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: