ERR Pittsburghis: massitulistamine tõi valimiskampaania keskmesse relvaseadused ({{contentCtrl.commentsTotal}})

{{1540842540000 | amCalendar}}
Foto: Brendan Smialowski/AFP Photo/Scanpix

USA valmistub nädala pärast toimuvateks vahevalimisteks. Pennsylvania osariigis Pittsburghis nädalavahetusel toimunud massitulistamine viis sealse valimiskampaania relvaseaduste karmistamise suunas.

Allegheny maakonna vabariiklaste komitee on täis erinevaid voldikuid, plakateid ja rinnamärke, mis reklaamivad selle piirkonna kõikvõimalikke vahevalimiste kandidaate. Maakonna alla kuulub ka Pittsburghi linn, vahendas "Välisilm".

Allegheny maakonna vabariiklaste komitee aseesimees Dave Majernik on mures, et hääletama ei tule piisavalt inimesi. Vahevalimistel jääb aktiivsus tavaliselt 50 protsendi juurde. Toetajate valimiskastide juurde meelitamiseks on erakondadel kujunenud kindel strateegia.

"Inimesed teevad telefonikõnesid, et tuletada valijatele hääletamist meelde või reklaamida kandidaate. Nad täidavad ümbrikuid, et saata postiga valijatele kandidaatide kohta kirju ja samuti organiseerivad nad ukselt uksele käimisi, et kandidaatidest rääkida," selgitas Majernik.

Pittsburghi linna demokraadid soovisid nädalavahetusel korraldada oma valijatele perepäeva. Paar tundi enne ürituse algust toimus aga kohalikus sünagoogis tulistamine, milles hukkus 11 inimest. Selle tõttu perepäev tühistati.

Pittsburghi demokraatide juhi Kevin Quigley sõnul keskendus nende kampaania seni tervisekindlustusele ja palkadele, kuid nüüd võib põhimõtteliselt koduõues toimunud massitulistamine viia valimisvestlused relvaseaduste juurde.

"Ma arvan, et meie valitud ametnikud ja juhid osariigi, maakonna ja riigi tasandil on töötanud väsimatult, et relvaseaduseid muuta ja teha need õiglaseks kõigile. Ma arvan, et selle probleemiga on juba mõnda aega tegeletud, aga ma olen kindel, et selle traagilise sündmuse järel töötavad nad veelgi rohkem," ütles Quigley.

Endine keskkooliõpetaja Mike läheb aga valima hoopis sellepärast, et kogu riik tundub olevat jagunenud kahte vastasleeri ja ta tahab, et kongressis oleksid poliitikud, kes seda lõhet suuremaks ei ajaks.

"Kui ma olin noorem mees, siis demokraadid ja vabariiklased tegid koostööd. Kui sa kellegagi ei nõustunud, siis see ei tähendanud, et sa ei võinud temaga sõber olla ja minna välja õlut jooma," põhjendas Mike.

Vahevalimistel lähevad hääletusele kolmandik senati ja kõik esindajatekoja kohad.

Trump mängib valimistel olulist rolli

Terasetootmine on ajalooliselt olnud Pittsburghi üks peamisi tööstusharusid. Sarnaselt paljudele teistele USA osariikidele on tootmine selles piirkonnas aga aastate jooksul kokku kuivanud. Vanad tehasehooned linnas on muutunud kohvikuteks või on nende asemele kerkinud kortermajad.

"Siin on endiselt mitmesuguseid tootmistöökohti, aga inimesed on mures oma sissetulekute ja töökohtade pärast," ütles Majernik.

2016. aasta presidendivalimistel oli tootmistöökohtade tagasitoomine USA-sse Donald Trumpi üks olulisemaid kampaanialubadusi. Pittsburghi enamus hääletas toona küll demokraatide kandidaadi Hillary Clintoni poolt, kuid hulk äärelinnu kaldusid hoopis Trumpi suunas. Selle põhjusena nähakse tihti just Trumpi lubadust.

Nädala pärast toimuvatel vahevalimistel ei hääletata ametisse presidenti, kuid Trump mängib taaskord olulist rolli, et inimesi valimiskastide juurde saada.

"Ma arvan, et president Trump on põhimõtteliselt peamine teema ja see, kas me jätkame tema poliitikaga või mitte," märkis Majernik.

Mida rohkem inimestega rääkida, seda rohkem jääb mulje, et sõltumata parteilisest kuuluvusest on mured enam-vähem samad.

"Kõige suurem probleem on minu jaoks praegu tervisekindlustus. Ma olen mures enda tuleviku ja vanema generatsiooni pärast," selgitas Brian.

"Kõikidel arenenud riikidel maailmas on tervisekindlustus ja selleks ei kulu kolmandikku pere eelarvest," ütles Mike.

"Minu jaoks on oluline haridus. Ma tahaksin näha, et raha läks meie laste haridusse," sõnas Brian.

Trumpi paari aasta tagune võidukas kampaanialubadus ei ole Pittsburghi ümbruses töökohtade probleemi lahendanud.

"Selle olukorra lahendamine on palju keerulisem, kui hüüda välja sõna töökohad ja arvata, et sa oled midagi ära teinud. Mul on Kesk-Lääne osariikides palju sugulasi ja nad on põllumajandustoodete tariifide tõttu murdumas," selgitas Ruth.

Ka piirkonna vabariiklaste aseesimees tunnistas, et töökohtade puudus on suur probleem, kuid tema hinnangul on põhjus hoopis demokraatide poliitikas.

"Demokraadid on meie maakonna ja kohalikus omavalitsuses enamuses, nii et siin on ellu viidud nende poliitikat. Ma arvan, et kuna nende poliitika on ärivastane, siis nad peletavad eemale ettevõtteid, mis võtavad kaasa töökohad ja seejärel on inimesed sunnitud siit osariigist lahkuma," rääkis Majernki.

Allegheny maakonnal, mille alla kuulub ka Pittsburghi linn, oli USA kongressi esindajatekojas varem kolm kohta. Nüüd on kohti kaks, sest tänavu veebruaris otsustas Pennsylvania osariigi ülemkohus valimispiirkondi muuta. Nende hinnangul olid piirkonnad paika pandud niiviisi, et vabariiklaste kandidaatidel oli suurem võimalus võita. Vabariiklased aga leiavad, et uue kaardi järgi on eelisseisus demokraadid.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: