Hiina leevendas piiranguid tiigri luude ja ninasarviku sarvede kasutamisele

Foto: Siim Lõvi/ERR

Zooloogid ja loomakaitsjad on mures Hiina otsuse pärast, mis leevendab piiranguid tiigri luude ja ninasarviku sarvede kasutamisele. Loomade kehaosad on Hiina rahvameditsiinis kõrgelt hinnatud ja kuna turg on suur, võib see endaga kaasa tuua niigi ohustatud liikide suurema salaküttimise. Hoiatame, et loos on häirivad kaadrid.

Kui Tallinna loomaaia külastajad elasid kaasa ninasarvikupoja sünnile ja üheskoos otsiti beebile ka nime, siis Aafrika avarustes käib nendesamade loomade sõna otseses mõttes elusalt nülgimine täie hooga. See ei lõpe enne, kui kaob turu nõudlus. Nüüd aga on Hiina astunud sammu tagasi veerand sajandit kehtinud rahvusvahelisest leppest, mis keelas tiigrite ja ninasarvikute kehaosadega kauplemise, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Mõned osad seadusest, millega Hiina keelas 1993. aastal tiigrite ja ninasarviku kehaosade kaubanduse, ei vasta praegu kehtivatele seadustele ja ei võta arvesse õigustatud ja praktilisi vajadusi nagu meditsiinilised ja teaduslikud uuringud, hariduslikud vajadused ja kultuur," ütles Hiina välisministeeriumi pressiesindaja Lu Kang.

Praeguseks teadaoleva info järgi kavatseb Hiina lubada tehistingimustes kasvatatud loomade kehaosade kasutamist ja sedagi vaid diplomeeritud arstidel ja haiglatel. Tiigrifarmid on Hiinas levinud ja arvestades selle riigi üha kasvavat mõjujõudu Aafrikas, on loomakaitsjad mõistetavalt väga mures järelevalve pärast.

"Peab kahjuks ütlema, et tehistingimustes ohustatud liikide kasvatamine on olnud varasemalt suurte rahvusvaheliste looduskaitseorganisatsioonide poolt toetatud, mis on praegusel hetkel osutunud mitte kõige targemaks tegevuseks just tänu sellele, et järelvalve on väga keeruline ja farmid on suurepärased rohepesu kohad ja me ei tea täpselt, kas sealt tulevad metsikud või tehistingimustes paljundatud loomad, rääkimata juba loomade heaolu teemast," rääkis Tallinna loomaaia direktor Tiit Maran

Maran kinnitab, et esmalt püütakse Hiina eesmärkidest aru saada ja seejärel rahvusvaheliste lepetega survestada. Meie, siin Maarjamaal, saame ohustatud liikide säilimist toetada vastutustundliku ostlemisega oma reisidel.

"Kui nendes suveniirides on midagi, mis on seotud metsikute loomadega, ka farmiloomadega, eelkõige ohustatud liikides osas, siis parem mitte osta, sest me ostame sellega elu ja sellel elu ostmisel pole mingit mõtet," sõnas Maran.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: