Medicum võib avada Tallinnas esmatasandi EMO ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: ERR

Et leevendada Tallinna suurhaiglate erakorraliste meditsiooniosakondade koormust, on erameditsiinifirma Medicum valmis avama Lasnamäe tervisekeskuses esmatasandi erakorralise vastuvõtu, mis võtaks esialgu päevas vastu sada patsienti. Perearstide Seltsi juhatuse liige Argo Lätt leiab, et reformid võiks alata juba perearsti nõuandetelefonist.

Lasnamäe tervisekeskus on tööpäeviti avatud kella 8 hommikul 20 õhtul. Esmatasandi EMO töötaks seal õhtul kella 22-ni, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"See tähendab seda, et oleks valvearst koos valveõdedega ja sinna saab pöörduda igaüks, kes on täna kõrgema etapi EMO-s n-ö rohelise värvi triaažiga. Kõik pisimured, millega muidu inimene sõidab ja koormab suurt EMO," selgitas Medicumi nõukogu liige, peremeditsiini arst-resident Jaanus Vool.

Vool ütles, et esmatasandi EMO võib oma uksed lahti hoida ka nädalavahetusel, kui on kokku lepitud patsientide logistikas, kliiniliste raviandmete liikumises ja rahas. Voolu sõnul eeldab rahastamine, et riigi ning haigekassaga on kokku lepitud, kas seda teha visiidipõhiselt või maksta sarnaselt suurte EMO-dega valmisolekutasu.

Voolu sõnul saaks täiendavat erakorralist vastuvõttu teha suuremad perearstikeskused, kus on tööl kümmekond perearsti, kes rotatsiooni korras valveid teevad.

"Ja täiendavalt on vaja ka tehnilist valmisolekut, sest röntgenpilt, kiiremad laboriasjad, ultraheli tuleks ikkagi kohe ära teha, otsustada, kas see inimene on esmatasandi erakorralise vastuvõtu haige või ta tuleb suunata edasi kõrgemasse etappi," rääkis Vool.

Tema sõnul kataks Tallinna vajaduse see, kui kaasa lööks Mustamäe ja Õismäe perearstikeskused. Ta lisas, et kogu süsteem saaks toimuda koostöös suurte EMO-dega. Voolu sõnul peavad täna EMO-d vastu võtma kõik patsiendid, kuid neil peaks olema õigus suunata patsiente ka esmatasandi arstiabi saama.

Skandinaavias käitutakse Voolu sõnul abivajajaga nii, et kõigepealt tehakse telefoninõustamine ja siis triaaž ehk patsiendid jagatakse nende seisundi ja abivajamiskiiruse järgi kategooriatesse.

Rapla perearst Argo Lätt, kes töötab ka Ida-Tallinna keskhaigla EMO-s üldarstina, ütles, et kui kell on katki, tuleb hammasrattad tööle panna. Üks, mis logiseb, on perearsti nõuandeliin ja see tuleb tema sõnul muuta isikupõhiseks.

"Täna, kui patsient - sina oled näiteks patsient - helistab 1220, siis see nõustaja ei tea, kes sa tegelikult oled. Ta ei näe su haiguslugu, ta ei näe su ravimeid, ta ei tea sinu probleemi olemust ja sellest nõustaja võib teha valeotsuse ja suunata selle patsiendi hoopis EMO-sse," arutles Lätt.

EMO kõige tihedam tööpäev on Läti sõnul esmaspäeva ennelõunast kuni kella 17 õhtul. Ka Lätt rääkis, et toimiva süsteemi töölesaamiseks on vaja valveperearstikeskusi ning neile selleks lisaraha.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: