Hüpokoertel pole Eestis sama staatust nagu pimedate juhtkoertel

Eestis on kümme sertifitseeritud hüpokoera. Need on koerad, kes lõhna järgi tunnevad suhkruhaigel ohtlikku veresuhkru taset. Paraku pole hüpokoertel praegu Eestis abikoera staatust nagu pimedate juhtkoertel ja seetõttu ei tohi suhkruhaige neid kõikjale kaasa võtta.

Pühapäeval said kuus koera hüpokoera ehk suhkruhaige abikoera vesti, mis tähendab, et nad on läbinud aastase treeningu ja tõestanud, et vähemalt 80 protsendil juhtudest on nad oma sõbral veresuhkru vale taseme ära tundnud, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Ühes kodus aitab koer kolme inimest. Kui veresuhkur on paigast ära, tuleb koer ning annab märku.

"Ta ei hammusta. Teiste puhul ta togib, meil ta kuidagi õrnalt naksab. See on meie koera eripära, aga valus see ei ole," rääkis Teet Andreas Salvan.

Veresuhkru mõõtmist koera abist hoolimata siiski täiesti sinnapaika jätta ei saa. Koera õpetab välja omanik ise.

"Õpetamine käib madalate lõhnade abil. Me võtame lapikestega, kui on veresuhkur normist ära ja siis seostatakse see markeerimine koeral selle lõhnaga," kirjeldas Salvan.

"Meie kogemus on see, et koer on tegelikult täpsem kui elektrooniline andur. Ka siis, kui elektrooniline andur näitab seda, et veresuhkur on normis, siis koer näitab ära, et midagi on valesti," rääkis Kaarel Tuulis.

Hüpokoer äratab suhkruhaige üles ka öösel. Magamistoa uks peab olema avatud või siis oskab neljajalgne seda ise avada.

Suhkruhaige koeral pole samasugust staatust nagu pimeda koeral, kes tohib oma sõpra kõikjal saata. Tulevikus oleks praktiline, kui ka hüpokoer pääseks abivajajaga kaasa.

"Selleks peab lihtsalt taotlema riigilt õigusi. Kuna see on nii uus asi Eestis, sellepärast ei ole neil neid õigusi. Aga need vabalt võiks olla. Nagu me just teada oleme saanud, siis Soomes on need õigused nüüd olemas ja me töötame selle nimel, et tulevikus oleks need olemas ka Eestis," rääkis hüpokoera koolitaja Eliko Mele.

Abi eest saab hüpokoer maiust. Tema huvides on ära tunda, kui sõbral veresuhkur paigast ära läheb.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: