NO99 ruumidele ilmusid juba esimesed kosilased

Foto: Siim Lõvi /ERR

Teater NO99 lõpetamise järel uuest aastast tühjaks jäävaid teatriruume Tallinnas Sakala tänaval soovib enda kasutusse saada uus etenduskunstide ja teatrihariduse avatud keskus Sakala Skene.

Sakala Skene on esialgne ühine kaubamärk, mille taga seisavad Polygon Teater ja Polygoni Teatrikool, Vana Baskini Teater ja teater Kelm. Nimetatud kolmikut esindavad Tamur Tohver, Aarne Valmis ja Karl Koppelmaa tunnistavad kultuuriministeeriumile saadetud pöördumises, et neid ühendab ennekõike praegune ruumipuudus.

"See kahjustab nii sisulist püsitegevust, publikuharjumuse kasvu kui ka jätkusuutlikku majandamist kasvavas kvantitatiivses konkurentsis (sh doteeritud riigiteater)."

Tohver, Valmis ja Koppelmaa märgivad, et väiketeatrite majutuskriisi lahendusena mõeldud Vaba Lava on täna end tugevalt õigustanud rahvusvahelisel ja ühekordsete projektide suunal, kuid ei ole mingil moel kümne aasta jooksul leevendanud eesti rahvuspõhiste väikeste püsiteatrite tegevust.

NO teatri senistes ruumides tegutsema hakkav Sakala Skene oleks rahvusvaheline uuriv esituskunstide ja teatrihariduse keskus, mis looks sünergia ühiskonna eri huvi- ja vanusegruppide vahel ning väärtustaks Eestit rahvusvaheliselt.

"Kooslusel on kolm väljundit: iganädalane püsirepertuaar, teatrikool kõigile vanuseastmetele, uuriv teatriinstituut ja avatud lühiajalised isikuarengu kursused kõigile soovijatele. Maja on avatud kõigile, võõrustades peamiselt majata Eesti ja välismaa väiketeatreid, aga ka kõrgkoolide teatri- ja filmikunsti tudengeid ning Polygoni Teatrikooli (tegutseb Tallinnas, Tartus, Haapsalus, Antslas ja Põlvas, 270 õpilast) ja teisigi kooliteatrite truppe Eestist."

Pöördujad leiavad, et antud lahenduse ellu kutsumiseks ei pea moodustama uut juriidilist keha, piisab mitmepoolse tegevuslepingu loomisest.

"Majanduslikult mõeldes jääks hoone ja selle ekspluatatsioon riigi kanda (ka kuuluvuse mõttes). Eri põhjustel tegevuse lõpetanud NO 99 ja MTÜ Kell 10 sisulise tegevus dotatsioon on väga oodatud ümberjaotamisele hoones põhitegutsejate vahel."

Tohver, Valmis ja Koppelmaa kirjutavad, et Vana Baskini Teatri osalus aitab viia kvaliteetsemat teatrit nende laia vaatajaskonnani, teiseks oleks see
teatud moel sümboolne tänuavaldus perekond Baskinilie.

Teater NO99 teatas eelmisel nädalal, et lõpetab tegevuse. Teater edastas avalduse, milles kinnitab, et lõpetab tegevuse 2019. aasta jaanuaris. Sakala 3 hoonestusõigus on riigi (kultuuriministeerium), Tallinna linna ja SEB panga asutatud sihtasutusel Vanalinna Teatrimaja.

Toimetaja: Urmet Kook

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: