Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Uus ettepanek: NO teatri ruumidesse võiks tulla Tantsumaja

Teatri NO99 silt eemaldatakse majalt
Teatri NO99 silt eemaldatakse majalt Autor/allikas: Priit Mürk/ERR

Sõltumatu Tantsu Lava tegi ettepaneku luua NO99-st vabaks jäävatesse ruumidesse Tantsumaja, mille keskmesse saaks uus ja Eesti esimene kaasaegse tantsu professionaalne püsitrupp.

Tallinna Sakala tänaval NO teatrist vabaks jäävaid ruume sooviks enda kasutusse Sõltumatu Tantsu Lava, mis on teater ja kaasaegse tantsukunsti platvorm Telliskivi loomelinnakus. Nende välja käidud Tantsumaja idee taga on luua uus ja Eesti esimene kaasaegse tantsu professionaalne püsitrupp, mis koosneb Eesti kõrgkooli lõpetanud tantsijatest ja kes toovad välja uuslavastusi ja annavad regulaarselt etendusi.

"Idee põhineb senisel Sõltumatu Tantsu Lava kogemusel, kus oleme jõudnud olukorda, et riigi poolt finantseeritud kõrgkooli lõpetanud diplomeeritud tantsukunstnikel puudub erialane rakendus. Nende professioon ja kogemus võimaldaks neil töötada tantsijana loominguliselt juhitud kollektiivis ja koos trupiga areneda ning oma praktikaga järjepidevalt edasi tegeleda. Eestis aga pole professionaalselt tegevat kaasaegset tantsutruppi, kus saaks töötada tantsijana ning mis oleks eelduseks tugevate ja omanäoliste liikumiskäekirjadega professionaalsete koreograafide tekkeks. See on üks olulisemaid põhjuseid, miks kaasaegne tants pole Eestis saanud kinnitada oma mõjujõudu," põhjendas Sõltumatu Tantsu Lava juhataja Triinu Aron kultuuriministeeriumile saadetud pöördumises.

Aroni sõnul veaks truppi kindlaks perioodiks valitud loominguline juht, kelle vastutuseks on trupi loominguline areng ja professionaalse taseme hoidmine, trupile lavastamine ja külalislavastajate kutsumine.

Lisaks püsitrupile toimuksid Aroni sõnul tantsumajas ka teised valdkonna arendustegevused ja seni Sõltumatu Tantsu Lava juures edukaks osutunud formaadid.

"Liikumise töötoad, publiku programm, etendused lastele, kunstnike avatud platvorm Greenfield, uute tulijate sari PREMIERE, loomingulised residentuurid, Tantsumaraton, jms tantsukunsti arengut toetavad tegevused ja uued algatused. Ja kindlasti saaks see maja võõrustama teiste Eesti truppide ja koreograafide tantsuetendusi, kelle hetkel juhuslikud etendused väga erinevates etenduskunstide ruumides koonduksid ühtse Tantsumaja katuse alla," selgitas Aron.

Esmaspäeval avalikustas ERR-i uudisteportaal, et teater NO99 lõpetamise järel uuest aastast tühjaks jäävaid teatriruume Tallinnas Sakala tänaval soovis esimesena enda kasutusse saada uus etenduskunstide ja teatrihariduse avatud keskus Sakala Skene. Sakala Skene on esialgne ühine kaubamärk, mille taga seisavad Polygon Teater ja Polygoni Teatrikool, Vana Baskini Teater ja teater Kelm.

Toimetaja: Urmet Kook

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: