Vaatlejad ei usu Merkeli jätkamist mandaadi lõpuni

Foto: ERR

Saksamaa kristlike demokraatide juhivahetus jätab Angela Merkeli küll esialgu liidukantsleri ametisse, samas puudub paljudel vaatlejatel usk, et ta peab selles rollis vastu veel kolm aastat ehk oma mandaadi lõpuni.

Rohkem räägitakse võimalikust lahkumisest ja erakorralistest valimistest Saksamaal järgmisel aastal, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Arvamusküsitluste soosik esialgu Kristlik-Demokraatliku liidu CDU juhi kohale on partei konservatiivsema suuna esindaja Friedrich Merz. Merziga koostööd teinud Bundestagi väliskomisjoni esimees Norbert Röttgen ütleb intervjuus rahvusringhäälingule, et juhi valimisel osutub määravaks turvalisuse teema.

"Meil on tekkinud märkimisväärne ebakindluse tunne. Paljud asjad muutuvad fundamentaalselt paljudes valdkondades ja inimesed küsivad, kas meie riik on endiselt võimeline meid kaitsma," ütles Röttgen.

Röttgen kohtus sel nädalal Eesti parlamendiliikmetega. Küsimusele, kas ta suudab ette kujutada Angela Merkelit liidukantslerina ja tema ammust rivaali Friedrich Merzi samal ajal parteijuhina, vastab ta nõnda.

"Inimesed, keda see olukord puudutab, on kinnitanud, et nad peavad oma kohuseks teenida riiki isegi sellistes oludes, mida meil varem ei ole olnud. Me peame elama uutes oludes ja nendega kohanema," ütles Röttgen.

Analüütikud ei usu siiski, et selline kaksikvõim jääb kestma kolmeks aastaks. Euroopa Välissuhete Nõukogu Berliini büroo juht Josef Janning peab tõenäoliseks, et Merkel ise kuulutab ühel hetkel koalitsiooni ammendunuks.

"Siis läheb riik uutele valimistele. Kandideerib uus esimees ja vahetab pärast koalitsiooni moodustamist Merkeli kantsleriametis välja. See oleks Angela Merkeli jaoks väärikas ametiaja lõpp," ütles Janning.

Saksamaa välispoliitika jääb vaatamata sisevõitlustele suuresti samaks.

"Küll aga see sisemine võib-olla natukene katkiolek võib mõjutada
Saksamaa võimekust või sellist Saksamaa liidrirolli Euroopa tasandil ühtsema poliitika kujundamisel," ütles riigikogu väliskomisjoni esimees Marko Mihkelson.

Kristlikud demokraadid valivad uue juhi detsembri alguses.

Toimetaja: Marek Kuul

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: