"Välisilm" tegi ülevaate Angela Merkeli võimalikest mantlipärijatest

Foto: JOHN MACDOUGALL/AFP/Scanpix

Angela Merkeli plaan taanduda kristlike demokraatide (CDU) juhi kohalt on kaasa toonud arutelud, kellest saab partei järgmine juht. "Välisilm" tegi ülevaate kolmest esile kerkinud kandidaadist, keda Merkeli võimalikuks mantlipärijaks peetakse.

Angela Merkeli poolt aastate eest kõrvale lükatud poliitik, jurist ja ärimees Friedrich Merz oli üks esimesi, kes parteijuhi taandumisotsuse järel enda kandideerimisest teada andis. Ta nimetas end tõeliseks eurooplaseks ja transatlantilisse koostöösse uskujaks.

"Seisan sellise Saksamaa eest, mis on maailmale avatud, mille juured asuvad kristlikus eetikas ja Euroopa valgustusajas ning mille tähtsaimad liitlased on kogu läänemaailma demokraatiad. Jah, ma kasutan seda väljendit taas ja rõõmuga, lääne demokraatiad," rääkis Merz.

Merz on rääkinud leitkulturist ehk valitsevast kultuurist, mille immigrandid peaksid omaks võtma, ja sellest, et maksureeglid peaksid olema nii lihtsad, et iga kodanik suudaks oma tulumaksuarvutuse teha ära õllealusel. "Tagasi konservatiivsete juurte juurde!" võiks olla tema sõnum.

Samas püüab Merzgi säilitada kristlike konservatiivide kui rahvapartei laia kandepinda ja Merkeli pehmema suunaga juurdevõidetud valijaid. Viimase lähenemise eestkõneleja on praegune CDU peasekretär Annegret Kramp-Karrenbauer.

Kolmas tõsisem kandidaat CDU juhi kohale on ambitsioonikas noor tervishoiuminister Jens Spahn. Tema on Saksamaal silma paistnud eelkõige Angela Merkeli kritiseerimisega immigrantidele uste avamise pärast.

Euroopa Välissuhete Nõukogu Berliini büroo juht Josef Janning ütleb, et valimiste tulemus on üsna ettearvamatu.

"Ma eeldan, et on olemas teatud struktuurne eelis kellelgi, kes on väga erinev Angela Merkelist. Selleks, et tasakaalustada meeleolusid parteis. See annab eelise Friedrich Merzile. Ta on teatud määral parim parim seesmine väljasttulija, kes saab olla. Annegret Kramp-Karrenbaueril on see probleem, et teda nähakse kui noort Merkelit," tõdes Janning-

Eesti parlamendiliikmetega eelmisel nädalal kohtunud staažikas CDU poliitik, Saksamaa parlamendi väliskomisjoni esimees Norbert Röttgen jääb uue parteijuhi prognoosimisel diplomaatiliseks.

"Kõigepealt, meil on konkurents inimeste vahel, meil on kolm tõsist kandidaati. Nad on väga erinevad tüübilt ja selle poolest, mida nad esindavad oma sõnumites. Nii et partei liikmetel ja delegaatidel on olemas tegelik valik. Ja siis me peame rääkima poliitika üle. Meie riigis on märkimisväärne ebakindluse tunne ja meeleolu. Paljud asjad muutuvad fundamentaalselt paljudes valdkondades ja inimesed küsivad, kas meie riik on endiselt võimeline meid kaitsma," sõnas Röttgen.

Ta usub, et kui Merz võidab, siis suudab ta vana rivaali Angela Merkeliga koostööd teha. Sama arvab Josef Janning, tema peab tõenäoliseks, et Merkel ise hindab järgmisel aastal praeguse koalitsiooni ammendunuks ja annab võimaluse uuele juhile uutel valimistel võidelda.

"Ma arvan, et ta on veendunud, et tema järeltulija peab võitma ameti, mitte et talle see lihtsalt antakse. Ma arvan, et Merkel teab või tunneb, et Merz on tegelikult piisavalt tark, et mõista, et see oleks kõige elegantsem viis võtta Angela Merkelilt kantsleriamet üle. Nii ei oleks sellel mingit alatooni ega halba tunnet. Ma arvan, et ta mängib kaasa," lausus Janning.

Samas ei piirdu küsimused Saksa poliitikas vaid kristlike demokraatidega. Toetust on kaotanud kõik suure koalitsiooni parteid. Esmaspäev tõi uudise CDU sõsarpartei CSU juhi Horst Seehoferi tagasiastumisest. Halvasti läheb valimistel ka teisel koalitsiooniparteil sotsiaaldemokraatidel. Nende parteide parlamendiliikmed usuvad siiski, et koalitsioon suudab jätkata.

"Kõigepealt peaks inimestele väljaspool näitama stabiilsust, et eelmisel aastal koalitsioonileppesse tehtud kokkuleppeid soovitakse pidada. Teiseks oleks sotsiaaldemokraatidel, sotsiaaldemokraatlikul parteil kõvasti mõtlemisainet, kui peaksid tulema uued valmised," ütles CSU-sse kuuluv Saksamaa parlamendi liige Alois Karl.

Sotsiaaldemokraadist parlamendi liige Johannes Schraps märkis, et rasked olid läbirääkimised juba koalitsiooni moodustamisel. "Me ei ole rahul sellega, kuidas koalitsioon on alustanud ja millise mulje see on avalikkusele jätnud. Valitsuses on kahjuks inimesi, kes on keskendunud populistlikule arutelule, loodame, et CDU saab tagasi ree peale," sõnas ta.

Seda, et sotsiaaldemokraadid juhti vahetaksid, ei pidanud Schraps õigeks, põhjendades, et parteiliidrit ei peaks iga poole aasta tagant vahetama. "Meil on tugev liider Andrea Nahles, kes teeb head tööd," kinnitas ta.

Suurte parteide toetuse langus jätkub ütleb Josef Janning, väikseid tuleb juurde, aga nad ei kasva samuti suurteks kõikehõlmavateks parteideks.

"Rahvaparteid, nagu me neid Saksamaal nimetame, on moodustunud üsna fundamentaalsete vastasseisude ümber Saksamaa poliitilises elus 19. sajandil. Tänapäeval on need kaotanud palju oma siduvast potentsiaalist. CDU jaoks on see küsimus religioonist. Täpsemalt katoliiklaste õigustest ja vabadustest riigis, milles domineerisid protestandid, mida ühendatud Saksamaa preisi võimu all oli. Sotsiaaldemokraatidel on see klassivõitlus töötajate ja kapitalistide vahel. Kumbki neist ei seo inimesi enam väga parteidega," lausus Janning.

Kristlikud demokraadid valivad uue juhi detsembri alguses.

Epp Ehandi pikemat intervjuud Euroopa Välissuhete Nõukogu Berliini büroo juhi Josef Janningiga saab lugeda siit.

Toimetaja: Karin Koppel

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: