ERR Hamburgis: CDU uue liidri kandidaate võib veel lisanduda

Foto: ERR

Saksamaa suurim fraktsioonipartei CDU ehk Kristlik-Demokraatlik Liit, mida 18 aastat on juhtinud liidukantsler Angela Merkel, valib reedel omale uut juhti, kellest kunagi võib saada ka uus liidukantsler. Praegu on teada kolm ametlikku kandidaati, kuid valimispäeval võib neid veel lisanduda.

Reedel koguneb Hamburgi suures kongressikeskuses 1001 delegaati üles Saksamaa, et valida CDU-le uued juhtorganid ja esimees. Sündmust on kajastamas 1600 ajakirjanikku, teiste seas ERR.

Päev enne valimisi on kõik veel lahtine. Ehkki praeguse seisuga kandideerivad uue juhi kohale kolm kandidaati, ei ole nende lõplik arv veel teada, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"On kolm ametlikku kandidaati: Annegret Kramp-Karrenbauer, Friedrich Merz ja Jens Georg Spahn. Kuid võib juhtuda, et reedel lisandub veel keegi, sest partei statuudi kohaselt piisab ühest delegaadi ettepanekust lisada uus kandidaat," selgitas Reutersi Saksamaa korrespondent, kantsleri uurija Andreas Rinke.

Valimiste esimese vooru võitmiseks on vaja koguda üle 50 protsendi häältest. Kui see kellelgi ei õnnestu, jätkavad teises voorus kaks kandidaati, kel võitmiseks on jälle vaja koguda üle 50 protsendi häältest.

"Kõik kolm on valimiseelsetel regionaalkongressidel rõhutanud, et päev pärast valimisi peab partei jääma igal juhul ühtseks. See on raskeim ülesanne, sest ükskõik, kes ka valituks osutub, peab fraktsiooni teine pool suutma temaga koostööd teha ja mitte alustama uuesti CDU suuna muutmisega," rääkis Rinke.

Pärast valimisi nimetatakse ka uus peasekretär, kelle puhul oodatakse, et ta katab partei erinevaid suundi ning aitab seeläbi ühtsust hoida.

"Suurimad erinevused on näiteks majanduse küsimustes, kuna Annegret Kramp-Karrenbauer toetab rohkem CDU sotsiaaltiiba ja Merz CDU majandustiiba," ütles Rinke.

"Küsimus CDU osas on see, kuidas ta liigub edasi, kuna osad hääled läksid AfD-le ehk paremale, osad Rohelistele ehk vasakule poole. Küsimus on, kuidas edasi, kas peaksid uue juhi all liikuma n-ö paremale või vasakule poole, et rohkem hääli püüda ja paremini edasi liikuda," kommenteeris Hamburgi ülikooli politoloogia magistrant Maarja Kask.

Valimised peaksid algama reede keskpäeval. Laupäeval jätkub parteipäev sisuliste aruteludega CDU tulevikusuundade ning eriti eelarvepoliitika teemadel.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: