Kross: reeglid ei luba Interpoli ühe riigi tööriistaks muutumist ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Eerik-Niiles Kross.
Eerik-Niiles Kross. Autor/allikas: Rene Suurkaev/ERR

Julgeolekuekspert Eerik-Niiles Kross (RE) ütles, et kuigi venelasest kandidaadi Aleksandr Prokoptšuki võimalik saamine Interpoli juhiks ei mõjuks organisatsiooni mainele hästi, siis Interpoli muutumist Venemaa tööriistaks ta niivõrd ei karda.

"Vaevalt Interpoli juht saaks muuta väljaarenenud organisatsiooni kohe oma tööriistaks. Ma usun, et need hirmud, mida ka suured maailma lehed on viimastel päevadel kajastanud, oleks nii tõsised," kommenteeris Kross ERR-ile.

"Jah, arvatavast mingisuguseid lisavõimalusi see [Venemaale] pakub, aga ma ei arva, et see oleks nüüd ilmtingimata automaatne, et kohe hakkab Interpol ainult venelaste huvides tööle," lisas Kross.

Sümbolina oleks Prokoptšuki saamine Interpoli juhiks Krossi sõnul tähelepanuväärne. "See härra jookseb läbi ju väga paljudest juhtumitest, kus Venemaa on tõendatavalt kuritarvitanud Interpoli süsteemi mitmesuguste oma poliitiliste vastaste tagakiusamiseks. Selles mõttes Interpoli mainele vabas maailmas see muidugi hästi ei mõjuks," rääkis Kross.

Ühe kuulsama juhtumina nimetas Kross Bill Browderit, keda Venemaa on viis või kuus korda proovinud Interpoli nimekirja saada ja iga kord on Interpol ta uuesti maha võtnud. Krossi ennastki on Venemaa püüdnud Interpoli kaudu rahvusvaheliselt tagaotsitavaks kuulutada.

Kross tunnistas, et inimestel on Interpoli struktuuri vastu end üsna keeruline kaitsta. "Kui asutus, mis on loodud heauskselt, et valitsused kasutavad seda eesmärgipäraselt, mitte oma muudes huvides. Interpol, kui teda kuritarvitatakse, võib inimestele üsna palju muret valmistada."

Samas rõhutas Kross, et Interpolil on oma reeglid, mis takistavad Interpoli süsteemi kuritarvitamist. Kross rääkis, et reeglitest kinnipidamist kontrollib selleks loodud komisjon.

"Seda kutsutakse dokumentide kontrolli komisjoniks. Varasemal ajal oli minu mäletamist mööda viis liiget erinevatest riikidest. See on Interpoli põhistruktuurist sõltumatu. Nemad siis vaatavad inimeste proteste ja otsustavad, kas on Interpoli põhimääruse rikkumine või mitte. Ja kui leitakse, et on, siis enam-vähem automaatselt Interpoli peakontor otsustab, et seda inimest ei tohi Interpoli kaudu taga otsida," selgitas Kross.

"See põhimehhanism, kuidas vältida poliitilist kuritarvitamist, lähtub sellest, et Interpoli põhikiri keelab Interpoli kasutamise poliitilistes juhtumites," rääkis Kross.

Interpoli juhi ametikoha puhul on Krossi sõnul tegemist mõneti fassaadametniku kohaga, umbes nagu NATO peasekretär, kes otseselt ei tegele riikide relvastamisega ja kaitseplaneerimisega, vaid esindab organisatsiooni ja kujundab üldist suunda.

Kross selgitas, et Interpoli juht valitakse Interpoli kongressil kõikide sinna kuuluvate riikide esindajate poolt hääletusega.

Rahvusvahelise kriminaalpolitsei organisatsiooni Interpol juhikandidaatide seas on favoriidiks tõusnud pikaaegne Vene siseministeeriumi ametnik Aleksandr Prokoptšuk, ehkki Moskvat on varem kahtlustatud agentuuri kasutamises oma poliitiliste oponentide survestamiseks. Suurbritannia ametnike hinnangul valitakse Prokoptsuk järgmisel nädalal Interpoli presidendiks.

Interpol valib kolmapäeval endale uue presidendi Prokoptšuki kõrval on teiseks kandidaadiks Aasia regiooni asepresident Kim Jong-yang.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: