Kultuuriminister: kaasaegne rahvusringhääling peab kõnetama lugejat ka veebis ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Indrek Saar.
Indrek Saar. Autor/allikas: Priit Mürk/ERR

Kultuuriminister Indrek Saar peab maotuks Äripäeva juhtkirjas kõlanud seisukohta, et ERR-i portaal peaks piirduma vaid riigiasutuste pressiteadete edastamisega. Kultuuriministri hinnangul võiks erameedia lõpetada ERR-i vaenamise ja otsida sellega koostööd ajal, kui tegelikeks konkurentideks on globaalsed meediahiiud Google, Facebook jt.

"Ma ei saa kuidagi nõustuda Äripäevas avaldatud seisukohaga, et ERR-i portaal võiks piirduda vaid riigiasutuste pressiteadetega ning oma saadete kajastuse ja tutvustusega. Soovitus valitsuse pressiteadete - ilma toimetuse poolse hinnanguta - levitamiseks on nii maotu, et ei vääri selle auditooriumi ees isegi kommentaari. Kaasaegne rahvusringhääling ei saa olla vaid lineaarne televisioon ja raadio, sest ta peab kõnetama ka uut põlvkonda. Ka nemad on maksumaksjad või siis kohe hakkavad," rääkis kultuuriminister Indrek Saar Tallinna Ülikooli ja ERR-i ühist meediakonverentsi avades.

Kultuuriministri sõnul on Eestis vaja nii sõltumatut ja kvaliteetset rahvusringhäälingut kui ka tugevat ja uudsust loovat erameediat, kuid erameedia võiks lõpetada rahvusringhäälingu vaenamise.

"Urmet Kook (ERR-i veebiuudiste juht - toim) kirjutas sotsiaalmeedias, et sarnane konflikt on Soomes lahtumas, "sest on aru saadud, et era- ja avalik-õiguslikul meedial on rohkem ühendavat kui lahutavat" ja tegi ettepaneku, et ka Eesti era- ja avalik-õiguslik meedia võiks seljad kokku panna ning üheskoos otsida lahendusi tegelikele ja hiiglaslikele probleemidele. Arvan minagi, et sisevaenlaste defineerimise asemel, oleks kasulikum otsida võimalust sünergiaks," sõnas Saar.

Kultuuriminister kutsus üles arutama, mida tähendab meie jaoks meedia roll ühes väikeses omakeelses riigis, nii avalik-õiguslikust kui ka erameediast lähtudes.

"Kuidas tagada meediapluralism olukorras, kus üha rohkem reklaamiraha liigub Google, Facebooki ja teiste globaalsete hiiglaste kontole? Kuidas üheskoos suudame hoida ja arendada Eesti kultuuri ja keelt, sest ilma selleta ei ole ju Eesti meedial mingit suuremat mõtet ega ka ellujäämisvõimalust. Mis on see, mida keegi teine meie eest ei tee või vähemasti ei tee lõpuni nii, nagu meie rahvusriigina sooviksime," märkis Saar.

Eesti Ajalehtede Liit ja Eesti Ringhäälingute Liit tegid rahandus- ja kultuuriministrile ettepaneku hinnata, kas ERR-i kui avalik-õigusliku ringhäälingu tegevus võib olla vastuolus Euroopa Liidu riigiabi reeglitega, kuna ERR tegutseb ka veebis. Äripäev kirjutas sellest johtuvalt oma juhtkirjas, et ERR-i portaal peaks piirduma vaid valitsusasutuste pressiteadete edastamise ja oma tele- ja raadiotoodangu refereerimisega.

Meediakonverentsi "Väiksena hiiglaste seas" saab vaadata siit.

Toimetaja: Mirjam Mäekivi

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: