Kultuuriministeerium ei näe ERR-i tegevuses riigiabi reeglite rikkumist

$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
Eesti Rahvusringhääling. Autor/allikas: Martin Dremljuga/ERR

Kultuuriministeerium on seisukohal, et avalik-õigusliku ringhäälingu puhul saab riigiabireeglite rikkumisest rääkida ainult siis, kui tegevustega ei looda lisaväärtust ühiskonna sotsiaalsete, demokraatlike ja kultuuriliste vajaduste teenindamisel, kuid teenuse platvorm ei oma seejuures tähtsust.

Eesti ajalehtede liit ning ringhäälingute liit teatasid novembris kultuuri- ja rahandusministeeriumile, et nende hinnangul on rahvusringhäälingu (ERR) rahastamine potentsiaalselt vastuolus Euroopa Liidu riigiabi reeglitega.

Liidud tõid märgukirjas välja, et ERR-ile on jäetud "liialt vabad käed oma tegevussuundade valikul" ja "uute tegevuste alustamisel ei ole ERR arvestanud riigiabi reeglite ja protseduuridega". Uute tegevuste all peeti silmas näiteks online-meediat, ehk portaali err.ee.

Kultuuriministeerium teatas ajalehtede liidule ning ringhäälingute liidule, et ERR-i eesmärgid on defineeritud Eesti Rahvusringhäälingu seaduses.

Kultuuriministeerium toetus Euroopa Komisjoni 2009. aasta teatisele, mille kohaselt võib ilmne viga avalik-õigusliku ringhäälingu avaliku ülesande defineerimisel tekkida siis, kui riigiabi kasutatakse selliste tegevuste rahastamiseks, millega ei looda lisaväärtust ühiskonna sotsiaalsete, demokraatlike ja kultuuriliste vajaduste teenindamise kujul.

"Kui traditsioonilise ringhäälingu teenused konvergeeruvad uute tehnoloogiliste väljastusplatvormidega ehk tele- ja raadioringhäälingu teenuseid osutatakse ka internetis, muutub teenuse tehniline edastusplatvorm, aga mitte tingimata avalik-õigusliku ringhäälingu osutatav teenus ja selle teenuse lisaväärtus ühiskonna sotsiaalsete, demokraatlike ja kultuuriliste vajaduste teenindamiseks," märkis kultuuriministeerium.

Kultuuriministeerium möönis, et on teinud ERR-i nõukogule ettepaneku täpsustada ERR-i juhtimise ja rahastamise küsimusi vastavalt riigikontrolli auditis esitatud ettepanekutele, kuid pole veel tagasisidet saanud.

Rahandusministeerium tuletas meelde, et kultuuriministeerium esitas 2014. aastal Euroopa Komisjonile koos ERR-iga ette valmistatud riigiabi eelteatise, mille üks eesmärk on käsitleda meetme selliseid aspekte, mis ei pruugi olla täielikult kooskõlas riigiabi eeskirjadega, sealhulgas juhul, kui meedet on vaja oluliselt muuta.

Komisjon avaldas toona mitteametlikult arvamust, et esitatud teabe alusel näib, et eelteatatud meedet saab käsitleda olemasoleva abina.

"Kuigi komisjoni mitteametliku arvamuse kohaselt ei leitud ERR-i rahastamises probleeme, oli arvamus antud lähtuvalt toonasest olukorrast. Samas võib viimaste aastate jooksul olukord olla muutunud, sest ERR-is on tekkinud uusi algatusi ja tegevusi, seetõttu soovitame kultuuriministeeriumil hinnata koos ERR-iga olukorda uuesti," viskas rahandusministeerium oma vastuses palli tagasi kultuuriministeeriumile.

Rahandusministeerium seisukoht on, et kui avalikke vahendeid kasutatakse tegevusteks, millega ei looda lisaväärtust ühiskonna sotsiaalsete, demokraatlike ja kultuuriliste vajaduste teenimise kujul, tuleb sellised tegevused lõpetada.

Toimetaja: Priit Luts

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: