Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Lähisuhtevägivalla kuritegude arv ületab mullust taset

Foto: ERR

Lähisuhtevägivalla kuritegusid on selle aasta 10 kuuga registreeritud rohkem kui mullu terve aasta peale kokku.

Numbrite kasvu taga usutakse olevat pigem teadlikkuse kasv ja sellega seoses ka julgus vägivallatsejast teada anda. Paljudel juhtudel on märkajaks naabrid, töökaaslased ja tuttavad, vahendas Aktuaalne kaamera".

Kolmapäevase seisuga on tänavu politseid teavitatud lähiusuhtevägivallast 9910 korral. Neid, mille puhul alustati menetlust, on olnud 3363. Mullu kogu aasta peale alustati menetlusi 3097 korral.

Sel aastal on politsei registreerinud ka pea 100 ahistava jälitamise kuritegu, millest ligi veerand on toimunud lähisuhetes inimeste vahel ja enamik ahistajatest on olnud mehed. Kannatanuid jälitatakse nii otseselt nende eraellu sekkudes kui ka sotsiaalmeedia või elektrooniliste kanalite vahendusel.

Politsei usub, et need numbrid on vaid jäämäe veepealne osa ehk umbes 10 kuni 20 protsenti tegelikkusest.

PPA peadirektori asetäitja Krista Aas ütles, et lähisuhtevägivalla peamine põhjus on sõltuvussuhe. "Nad ikkagi on ühel või teisel kujul sõltuvad, siis sellest vägivallatsejast, kas siis majanduslikult või emotsionaalselt või siis sotsiaalselt sõltuvad."

Teiseks ei pruugi ohvrid olla kindlad selles, et nad päriselt ka mingit abi saavad. "Isegi kui konkreetsel juhul saavad abi, aga selle tulemusel see vägivallatseja saab vanglakaristuse või rahatrahvi, siis see sama tulemus mõjutab seda perekonda omakorda negatiivselt," selgitas Aas.

Sel nädalal käib politsei koos linnaosa lastekaitse ning sotsiaaltöötajatega riskiperedes ehk siis kodudes, kust on sel aastal laekunud vähemalt kaks perevägivalla teadet. Kannatanule jääb sellest külaskäigust valge kaart. Ainuüksi Tallinna kesklinnas on selliseid peresid 35.

Tallinna kesklinna vanema asetäitja Anu Aus ütles, et aktsiooni mõte on julgustada inimesi mitte oma murega üksi jääma, vaid abi küsima. "Infomaterjalil on olemas erinevad olulised kontaktid, kelle poole siis pöörduda, kui on inimesel abi vaja."

Kesklinna lastekaitsetöötajad ütlevad, et iga kuu jõuab nendeni kümmekond teadet sellest, kus laps on olnud kas ise perevägivalla ohver või on ta pidanud vägivalda pealt nägema.

Kogenud lastekaitsjate sõnul esineb perevägivalda just eelkõige peredes, kus on väikesed lapsed ning materiaalne toimetulek pole määrav.

"Ma pean kiitma väga Eesti lapsi. Eesti lapsed on väga nutikad ja nad teavad juba väga madalast east, juba lasteaiast ja ka algklassid, et kui kodus on perevägivald, siis nad oskavad valida numbri 112. Ja nad osakavad ise kutsuda oma koju abi," ütles Tallinna kesklinna lastekaitse peaspetsialist Marge Rungi.

Sel pühapeval tähistatakse rahvusvahelist naistevastase vägivalla päeva.

Toimetaja: Priit Luts

Allikas: "Aktuaalne kaamera"

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: