Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Süüria riigimeedia väitel korraldasid mässulised gaasirünnaku

{{1543131600000 | amCalendar}}
Süüria riikliku uudisteagentuuri SANA foto meedikutest, kes ravivad Aleppos s keemiarünnakus kannatada saanud poissi.
Süüria riikliku uudisteagentuuri SANA foto meedikutest, kes ravivad Aleppos s keemiarünnakus kannatada saanud poissi. Autor/allikas: AP/Scanpix

Süüria põhjaosas Aleppo linnas sai arvatavas mässuliste mürkgaasirünnakus kannatada vähemalt 41 tsiviilisikut, teatas riigimeedia laupäeval. Mässuliste komandör Abdel-Salman Abdel-Razak ütles aga, et opositsioonil ei ole mürkgaasi ega ka võimekust sellega ka rünnata.

Süüria riigitelevisioon teatas esialgu 21 kannatanust, kuid neid toodi Aleppo haiglasse pidevalt juurde. Arstid ütlesid, et enamusel haiglasse toodud inimestest olid hingamisraskused ja nägemisprobleemid. Ühe arsti sõnul on vähemalt kaks kannatanut kriitilises seisundis.

Londonis tegutsev vabaühendus Süüria Inimõiguste Vaatluskeskus teatas, et valitsuse kontrolli all olevas Aleppos oli pärast mürsurünnakut tunda gaasi lõhna. Väidetava gaasirünnaku järel on Aleppos hingamisraskustega haiglasse viidud sadakond inimest, teatasid vaatluskeskus ja riigimeedia. 

Aleppo politseiülem Essam al-Shali ütles riigitelevisioonile, et mürsud tabasid al-Khalidiya linnaosa ning tuul kandis gaasi laiali. Esialgsetel andmetel keegi surma ei saanud.

Mässuliste komandör Abdel-Salman Abdel-Razak reageeris teadetele gaasirünnakust kiiresti. Ta ütles, et opositsioonil ei ole mürkgaasi ega ka võimekust sellega ka rünnata. Abdel-Razak osales Süüria keemiarelvaprogrammis, enne kui ühines kodusõja algaastatel opositsiooniga.

Mässuliste kõneisik Mustafa Sejari tõrjus samuti valitsuse väiteid mürkgaasirünnakust. Ta ütles, et rünnakust teatati pärast seda, kui valitsusvägede tulistatud mürsud tabasid mässuliste piirkonda, rikkudes Venemaa toetatud relvarahu.

Sejari sõnul püüab Süüria valitsus selliste väidete ja süüdistustega õõnestada relvarahu.

Moskva: Aleppo ründamisel kasutati kloori

Esialgsed andmed näitavad, et Süüria mässulised kasutasid Aleppo ründamisel klooriga täidetud laskemoona, ütles Vene kaitseministeeriumi esindaja kindralmajor Igor Konašenkov.

"Rünnakupaika saabunud Vene spetsialistid jälgivad olukorda piirkonnas, kus äärmuslased kasutasid toksilisi agente. Esialgsed andmed kinnitavad, et laskemoon, millega Aleppo elurajoone tulistati, sisaldas kloori," ütles Konašenkov ajakirjanikele.

Ministeeriumi esindaja lisas, et Venemaa on juba varem hoiatanud, et niinimetatud Valgekiivrite organisatsioon üritab korraldada Idlibi ümbruse demilitariseeritud tsoonis toksilisi agente kasutades provokatsiooni, et süüdistada Süüria valitsust keemiarelva kasutamises elanikkonna vastu. 

Venemaa ründas väidetava kloorirünnaku toime pannud mässulisi

Venemaa teatas pühapäeval, et andis õhulööke Süüria mässulistele, kes Moskva sõnul sooritasid laupäeval Aleppo linnas toimunud kloorirünnaku.

"Venemaa õhuväe lennukid sooritasid õhulöögid," teatas kaitseministeeriumi pressiesindaja Igor Konašenkov uudisteagentuuri TASS vahendusel.

"Õhulöökide tulemusena tapeti kõik mässuliste võitlejad," lisas ta.

Vabaühendus Süüria Inimõiguste Vaatluskeskus teatas varem, et arvatavad Venemaa õhulöögid tabasid Aleppost läänes asunud alasid pühapäeval. Need olid esimesed õhulöögid opositsiooni tugipunkti Idlibi ümber loodavasse puhvertsooni pärast 17. septembril sõlmitud lepet.

Keskuse sõnul tehti laupäeval Aleppos mürkgaasirünnak, mille järel viidi hingamisraskustega haiglasse 94 inimest.

Toimetaja: Karin Koppel

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: