Iga viies töötaja ei saa ületundide eest tasu

Foto: rawpixel/Unsplash

Iga viies Eesti töövõtja teeb ületunde nende eest tasu saamata, näitab tööportaali CV Keskus.ee värske küsitlus.

Ületunde - nii tasustatud kui ka tasustamata kokku - tuleb ette pea igal teisel töötajal.

4000 töövõtjat hõlmanud uuring näitab, et 45 protsendil Eesti töötajatel on ületunnid levinud osa tööst, kusjuures 21 protsenti ei saa tehtud ületundide eest lisatasu.

Ületunde tuleb enim ette juhtidel ning see tuleb tihtipeale töötajate rahulolu arvelt. Hiljuti korraldatud uuring näitas, et juhtimiskvaliteediga on rahulolematud kaks kolmandikku töötajatest, märkis CV keskuse Baltikumi kommunikatsioonijuht Henry Auväärt.

"Eks siin on seos sellega, kelle polt see initsiatiiv tuleb - kas töötaja teeb ise ületunde või tööandja soovib seda või on töö selline, mis paneb lihtsalt ületunde tegema. Nägime, et juhid teevad kõige rohkem ületunde. Sellest võib järeldada et juhid ise selle otsuse teevad, et nad teevad rohkem tööd. Ja kui juhid teevad rohkem tööd, siis tundub, et ka alliuvad peavad ületunde tegema," rääkis Auväärt.

"Kindlasti avaldab mõju, et tööjõupuuduses, kus inimesi raske leida, kasvab olemasolevate töötajate töökoormus. Olemasoleva töö peab keegi ära tegema ja see jagatakse töötajate vahel laiali," lisas ta.

Ametiühingute Keskliidu esimees Peep Peterson ütles, et ametiühingud jälgivad üsna täpselt ja suhtlevad pidevalt töötajatega ning kontrollivad, kas neile on makstud.

"Kui nad saavad teada, et ei ole makstud, siis töötajad ise otsustavad, kas nad tahavad tööandjalt selle välja nõuda ja kui nii, siis on vaja tööandjaga läbi rääkida. On olnud juhtuimeid, kus väga soliidsetes sektorites läbirääkimised lõpevad sellega, et üks usaldusisik saab endale ületunnid tasustatud, aga ülejäänud mitte," ütles Peterson.

Toimetaja: Priit Luts

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: