Töötajat ootab juba teist aastat pidevalt üle 10 000 ametikoha ({{contentCtrl.commentsTotal}})

$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
Üks enim töökäsi ootavaid valdkondi on kaubandus. Pildil hiljuti Tallinnas avatud kaubanduskeskus T! Autor/allikas: Anna Aurelia Minev/ERR

Eesti ettevõtetes, asutustes ja organisatsioonides oli tänavu kolmandas kvartalis ligi 11 400 vaba ametikohta, mis võrreldes eelmise kvartaliga on sama tase, ent mullu sama ajaga võrreldes kümnendiku võrra vähem. Eestis on olnud püsivalt üle 10 000 vaba ametikoha alates 2017. aasta esimesest kvartalist, teatas statistikaamet.

Enim ootavad töötajaid töötlev tööstus ja kaubandus – neil tegevusaladel oli vabade ametikohtade arv kolmandas kvartalis kõige suurem (vastavalt 1790 ja 1840 vaba ametikohta). Järgnes haridusvaldkond, kus oli 1350 vaba ametikohta.

Vabade ametikohtade määr ehk vabade ametikohtade osatähtsus ametikohtade koguarvus oli 2018. aasta kolmandas kvartalis 1,9 protsenti, mis oli sama suur kui eelmises kvartalis ja 0,4 protsendipunkti väiksem kui 2017. aasta kolmandas kvartalis.

Kõrgeim vabade ametikohtade määr oli kolmandas kvartalis haldus- ja abitegevuses (3,4 protsenti) ning finants- ja kindlustustegevuses (2,7 protsenti), madalaim kinnisvaraalases tegevuses (0,3 protsenti) ja mäetööstuses (0,1 protsenti).

Vabade ametikohtade määr tegevusalati 2018. aasta kolmandas kvartalis Autor: Statistikaamet

Enamik vabadest ametikohtadest asusid jätkuvalt Harju maakonnas (72 protsenti), sh Tallinnas (60 protsenti). Järgnesid Tartu maakond (9 protsenti), Ida-Viru (5 protsenti) ja Pärnu maakond (4 protsenti). Vabade ametikohtade määr oli kõrgeim Harju maakonnas (2,3 protsenti) ja madalaim Hiiu maakonnas (0,3 protsenti).

Vabadest ametikohtadest 30 protsenti oli kolmandas kvartalis avalikus sektoris. Vabade ametikohtade määr oli kõrgeim välismaa eraõiguslikele isikutele kuuluvates ettevõtetes (2,5 protsenti) ning kohalikele omavalitsustele kuuluvates asutustes ja ettevõtetes (2,5 protsenti). Riigile kuuluvates asutustes ja ettevõtetes oli vabade ametikohtade määr 2,1 ning Eesti eraõiguslikele isikutele kuuluvates ettevõtetes 1,5 protsenti.

Ametikohtade koguarv (vabad ja hõivatud ametikohad kokku) oli kolmandas kvartalis 601 300, mis jäi eelmise kvartaliga võrreldes samale tasemele. Ametikohtade koguarvus on jätkuvalt suurim töötleva tööstuse (18 protsenti), kaubanduse (15 protsenti) ja hariduse (10 protsenti) tegevusala osatähtsus.

Tööjõu liikumist iseloomustav tööjõu käive (tööle võetud ja töölt lahkunud töötajate arv kokku) oli tänavu kolmandas kvartalis ligi 100 200, mis oli võrreldes eelmise kvartaliga 12 protsenti väiksem ja võrreldes eelmise aasta kolmanda kvartaliga viis protsenti väiksem. Tööjõu käive suurenes eelmise kvartaliga võrreldes kinnisvaraalases tegevuses, kutse-, teadus- ja tehnikaalases tegevuses ning vähenes kõige enam avalikus halduses ja riigikaitses.

Nii tööle võetute kui ka töölt lahkunute arv oli kolmandas kvartalis endiselt suurim hulgi- ja jaekaubanduses, töötlevas tööstuses ja ehituses.

Toimetaja: Mirjam Mäekivi

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: