Kuressaare püüab kolemajadest vabaneda

Foto: ERR

Kuressaares on viimase aastaga lammutatud mitu lagunevat maja, mis linnapilti aastaid risustasid. Samas on paljud lagunevad majad muinsuskaitse all ja nende lammutamine ei ole lubatud, renoveerimine on aga liiga kallis.

Kolemajade probleemi lahendamine on tihti aeganõudev ja ettekirjutisi nõudev protsess, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Ettekirjutusteni on kindlasti välja mindud ja ka sunniraha on kahjuks pidanud osade objektide puhul rakendama. Kui on ikkagi ohtlik hoone ja kasutusest maas ja see võib elanikele ohtu kujutada, siis seal tulebki kiiresti reageerida," selgitas Saaremaa vallavalitsuse järelevalveteenistuse juhataja Karel Koovisk.

Ehitusfirma Arens on leidnud oma niši ja hakanud Kuressaare kolemaju uuendama.

"Meil on usku, et Kuressaare on hetkel kiiresti arenev linn ja siis panustame siia oma investeeringutega," selgitas Arens Ehitustööde juhatuse liige Mart Loik.

Ka 1982. aastal ehitatud, vahepeal endise omaniku poollt lausa lammutada tahetud endine KEK-i ehk kolhooside ehituskontori hoone on saanud uuele elule. Maja jäi ikka KEK-i majaks, aga lahtiseletatuna tähendab see nüüd kena elu keskust.

Ettevõtja Helle Susi ostis hoone eelmisel aastal.

"See otsus oli tegelikult üsna kiire ja võib-olla ka üsna hulljulge, aga kuna ma ise olen taustalt majandusinsener, siis ma tegin kaks põhjalikku ringkäiku siin majas. Ja hoolimata sellest, et see maja oli täiesti prügi täis, katus läbi sadanud, oli siiski näha, et kõik kandvad konstruktsioonid olid terved ja seda maja õnnestub ehk päästa ja niimoodi see otsus tuligi," meenutas Susi.

Enamiku räämas kolemajade lammutamist takistavad muinsuskaitse seatud tingimused.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: