Maaomanikud saavad kalkulaatorist vaadata oma tehnovõrgu talumistasu

Talumistasu saab näiteks oma maal asuva mobiilimasti eest.
Talumistasu saab näiteks oma maal asuva mobiilimasti eest. Autor/allikas: L. Pupiales/Wikimedia Commons

Maa-ametil valmis äsja talumistasude kalkulaator, kust maaomanikud saavad vaadata, kui suures summas on neil võimalik tulevast aastast taotleda tehnovõrgu talumistasu. Seni on keskmine maaomanikele makstud talumistasu olnud 4,58 eurot.

Talumistasu puudutab ligi 100 000 katastriüksust, mis on 15 protsenti kõigist maaüksustest üle Eesti.

"Kalkulaator aitab maaomanikul vaadata, kas tema maal paikneb tehnovõrke, näiteks elektriliin või gaasitrass, ja milline on maksimaalne taotletav talumistasu selle maa puhul. Rakendus on vajalik tööriist ka riigiasutustele ja võrguettevõtjatele," selgitas maa-ameti katastri teabe- ja arendusosakonna juhataja Priit Kuus.

Tehnovõrgu talumistasu aitab hüvitada kitsenduste tõttu saamata jäänud tulu. Võrguvaldajad maksavad talumistasusid kogu Eesti peale kokku hinnanguliselt kaks miljonit eurot aastas, sellele lisanduvad veel hoonesiseste tehnovõrkude eest makstavad summad.

Maaomanikele välja makstava summa mediaansuurus on 4,58 eurot, sellest pooled maaomanikele makstavad summad on väiksemad ja pooled suuremad. Ligikaudu 70 000 katastriüksuse puhul on väljamakstav summa vahemikus 1–10 eurot, 15 000 katastriüksusel 10–20 eurot, 24 000 katastriüksusel 20–50 eurot ja 3800 katastriüksusel üle 50 euro.

Kui maa-ameti kitsenduste kaardil puuduvad maaomanikule teadaolevad kitsendusi põhjustavad tehnovõrgud, tuleb pöörduda tehnovõrgu omaniku poole. Kui tehnovõrk paikneb hoones sees, siis kalkulaator seda ei näita. Sellisel juhul on talumistasu suurus vastava hooneosa kasutamise harilik tasu.

Talumistasu saamiseks tuleb esitada avaldus tehnovõrgu omanikule. Talumistasu makstakse juhul, kui see on üle ühe euro. Tasu ei maksta riigiomandis oleval maal ja tehnovõrgu selle osa eest, mis on vajalik ainult samal kinnisasjal teenuse tarbimiseks.

Talumistasu aastane suurus on 2019. aasta 1. jaanuarist kehtima hakkava asjaõigusseaduse alusel 7,5 protsenti maa maksustamishinnast korrutatuna kitsenduse ruumilise ja sisulise ulatuse koefitsientidega.

Toimetaja: Mirjam Mäekivi

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: