Politico arvas Eesti küberdiplomaadi 2019. aasta Euroopa tegijate sekka

Heli Tiirmaa-Klaar Politico pingereas
Heli Tiirmaa-Klaar Politico pingereas Autor/allikas: Kuvatõmmis Politicost

Rahvusvahelise poliitika- ja diplomaatiaväljaande Politico hinnangul on Eesti küberjulgeoleku eriesindaja Heli Tiirmaa-Klaar järgmise aasta Euroopa olulisemate mõjutajate hulgas.

"Tiirmaa-Klaar on küberdiplomaatia raskekaallane. Ta kuulus NATO esimesse küberpoliitika toimkonda ja hiljem, Euroopa Liidu esimese küberjulgeoleku diplomaadina, juhtis meetmete väljatöötamist, mis lubavad ühendusel kehtestada sanktsioone vastuseks küberrünnakule," kirjutas Politico teisipäeval.

Tiirmaa-Klaar tegeleb praegu küberkonfliktide jaoks reeglite väljatöötamisega, märgib Politico, tuues välja demokraatlike lääneriikide ning Venemaa ja Hiina juhitud autoritaarsete riikide vastasseisu, mida Eesti diplomaat ÜRO-s püüab kallutada inimõigusi austavate riikide poole.

Tiirmaa-Klaar on Politico poolt välja toodud 28 mõjuka poliitiku ja ametniku hulgas, asudes tegijate kategoorias neljandal positsioonil. Temast eespool on Norra esimene naissoost välisminister Ine Eriksen Søreide, teine Hispaania peaminister Pedro Sánchez ja kolmas Euroopa Liidu kõige mõjukamaks ametnikuks peetav Euroopa Komisjoni peasekretär Martin Selmayr. Tiirmaa-Klaari järel viiendale positsioonile paigutas Politico Ukraina endise peaministri ja presidendikandidaadi Julia Tõmošenko.

Teised kaks kategooriat Politico mõjukate nimekirjas on unistajad ning häirijad. Unistajate hulgas toob Politico esile näiteks Skype´i ühe asutaja Niklas Zennströmi ja Angry Birdsi arvutimänguga rikkaks saanud soomlase Peter Vesterbacka, kes nüüd tegeleb Helsingi ja Tallinna vahelise tunneli rajamisega. Häirijate seas on tuntuim kolmandale kohale paigutatud Briti leiboristide liider Jeremy Corbyn, keda Politico nimetab vasakpoolsete Trumpiks.

Euroopa järgmise aasta kõige mõjukamaks peab Politico Itaalia asepeaministrit ja siseministrit, paremäärmusluses süüdistatud erakonna Liiga liidrit Matteo Salvinit, nimetades teda Euroopa populistide liidriks, kelle eesmärgiks on Euroopa senine korraldus ümber kujundada.

NATO ja Euroopa Liidu kogemustega Tiirmaa-Klaar alustas välisministeeriumis küberjulgeoleku erivolitustega diplomaatiline esindajana tööd tänavu septembris. Eriesindaja peamisteks ülesanneteks on küberjulgeolekut puudutava Eesti välispoliitika kujundamine, selle koordineeritud elluviimise tagamine ja Eesti seisukohtade esitamine välispoliitiliste platvormide raames ja rahvusvahelisele koostööle kaasaaitamine küberjulgeoleku valdkonnas.

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: