X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Skvernelis taotleb kolme ministri tagandamist, õpetajate streik jätkub

Leedu peaminister Saulius Skvernelis esitas kolmapäeval president Dalia Grybauskaitėle taotluse tagandada keskkonna-, kultuuri- ning haridus- ja teadusminister, ütles presidendi pressiteenistus BNS-ile.

Vallandamiste taustal on palgavaidlus õpetajatega, kellest mõned streigivad 12. novembrist.

President kohtub kolmapäeval kultuuriminister Liana Ruokytė-Jonssoni ja keskkonnaminister Kęstutis Navickasega.

Peaminister tegi ettepaneku ka haridus- ja teadusministri Jurgita Petrauskienė ametist vabastamiseks, kuid temaga presidendil kolmapäeval kavas kohtuda ei ole.

Skvernelis teatas kolme ministri väljavahetamise otsusest esmaspäeval, kuid president ütles seepeale, et ei näe valitsusremondiks põhjust.

Grybauskaitė rõhutas, et ministrite vallandamine ei aita lahendada probleeme streikivate õpetajate palgaga.

"Arvan, et minister püüab oma probleeme teiste kaela ajada," sõnas riigipea.

Skvernelis kinnitas, et usaldab tagandatavaid minstreid, kuid tahab anda keskkonna-, haridus-, kultuurivaldkonna reformidele uut hoogu.

Eetikakomisjon: Leedu haridusminister rikkus seadust

Leedu haridus- ja teadusminister Jurgita Petrauskienė rikkus seadust, kuna jättis deklareerimata oma abikaasa Evaldas Petrauskase äritehingud ega distantseerinud end ministeeriumi ja selle allasutuste otsustusprotsessist, leidis juhtivate ametnike eetikakomisjon kolmapäeval üksmeelselt.

Komisjon on seisukohal, et Petrauskienė oleks pidanud ministriametisse asudes deklareerima tehingud kommertspangaga ja abikaasa positsiooni Ecotouris. Minister ei maininud era- ja avalike huvide deklaratsioonis ka abikaasa positsiooni Betonuses ega ühte tema sissetulekuallikatest.

Lisaks kiitis minister heaks preemiad mitme ministeeriumi allasutuse juhile, mille riigihanke pakkumised oli tema abikaasa alates 2011. aastast võitnud.

Minister kutsuti komisjoni istungile, kuid ta ei läinud.

Leedu keskkonnaminister soovib tagasi astuda

Leedu keskkonnaminister Kęstutis Navickas ütles kolmapäeval, et palus president Dalia Grybauskaitėt vabastada end oma kohalt.

"Palusin presidendil tagandada mind ametist, sest ma ei näe tõepoolest võimalust töötada meeskonnas praeguse peaministriga, kes saadab ministreid eesliinile," ütles Navickas presidendilossis ajakirjanikele.

Navickas süüdistas Skvernelist ministrite selja taha pugemises.

Ta tõi näitena peaministri otsuse saata ta kaitsma otsust suurendada metsalangetamise mahtu 6 protsenti. Navickase sõnul pidi ta seda tegemata hoolimata sellest, et ta ise seda otsust ei toetanud.

Navickas lisas, et ei saanud peaministrilt oma otsustele poliitilist toetust mitte kunagi.

"Kõik on hästi, kui täidad vasallotsuseid. Aga kui sul on oma arvamus, siis see ei kõlba."

Leedu kultuuriminister esitas tagasiastumisavalduse

eedu kultuuriminister Liana Ruokytė-Jonsson ütles kolmapäeval, et esitas presidendile lahkumisavalduse, sest eneseväärikus ei luba tal jätkata koostööd peaminister Saulius Skvernelisega.

"Ma esitasin ise peaministrile tagasiastumisavalduse. See on väga selge otsus. Ma ei taha enam sellise peaministriga koos töötada. Sel ei ole mingit mõtet ja minu eneseväärikus ei luba seda," ütles Ruokytė-Jonsson pärast kohtumist president Dalia Grybauskaitėga.

Leedu õpetajad lubavad streiki jätkata

Leedu õpetajad jätkavad neljandat nädalat kestvat streiki ning keelduvad haridusministeeriumi hoonest lahkumast, kuni läbirääkimisi ei jätkata, ütles haridustöötajate ametiühingu esimees kolmapäeval.

"Need kokkulepped, mida eile matkiti, neil ei ole meie nõudmistega mingit pistmist. Seetõttu streik jätkub ning me jääme ministeeriumi ja ootame läbirääkimisi oma nõudmiste üle," ütles Andrius Navickas ministeeriumis antud pressikonverentsil.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: